13 nejšikovnějších pluginů pro WordPress

Díky pluginům naučíte svůj web nové, užitečné kousky. Například lepší zabezpečení, formuláře, fotogalerii nebo SEO. Vybrali jsme ty nejpraktičtější pluginy pro WordPress a všechny za vás vyzkoušeli. (aktualizováno v prosinci 2019)

pluginy pro WordPress rozšíří možnosti vašeho webu

Pluginům (vyslovujte “plaginům”) se říká také rozšíření nebo add-ons. Ukážeme si, co všechno umějí, jak si je nastavíte v administraci WordPressu, jak odinstalujete ty, které nepotřebujete, a jak si odinstalované rozšíření můžete obnovit. Pluginy pro WordPress jsme také otestovali v kombinaci se všemi šablonami, které doporučujeme freelancerům.

1. Plugin pro hezčí texty 

TinyMCE Advanced rozšiřuje možnosti textového editoru příspěvků a stránek. Kromě možnosti nastavit si typ a velikost písma a zarovnat text stránky získáte i možnost přidávat tabulky či speciální akční prvky přímo do textu stránky.

2. Dvojjazyčný web

Rozšíření Polylang vám umožní přepínat mezi různými jazykovými verzemi vašich stránek v editoru i přímo na stránce. Pokud máte zákazníky z ciziny, bude se vám hodit.

3. Rozšíření pro snadné měření návštěvnosti

Díky pluginu Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights dokážete měřit návštěvnost vašich stránek, sledovat, odkud návštěvníci přicházejí (ze sociálních sítí, z vyhledávání apod.) nebo kolik lidí si stáhlo váš e-book. Plugin automaticky přidá měřicí kód na každou stránku, kterou zveřejníte.

4. Plugin pro rozesílku newsletterů

Název pluginu MailChimp for WordPress napovídá, že tohle rozšíření umožní vašim zákazníkům přihlášení k odběru e-mailových novinek a vám jejich snadnější rozesílku.

5. Responzivní zobrazování fotek

S pluginem Envira Photo Gallery si vytvoříte galerii obrázků, která se bude hezky zobrazovat na počítači i v mobilu. Díky intuitivnímu drag and drop builderu nestrávíte nad vytvářením profi fotogalerie hodiny času.

Tip: Pluginy pro WordPress vyhledávejte pouze přes oficiální repozitář WordPressu, který najdete v administraci pod tlačítkem Instalace pluginů.

6. Kompletní zabezpečení 

Asi nejdůležitější plugin pro váš web se jmenuje Wordfence Security. S pomocí jeho zabudovaného průvodce dokážete kompletně zabezpečit své stránky a ochránit je proti útokům bez toho, abyste museli žádat o pomoc svého „ajťáka“.

Tip: Jestli se vám nezamlouvá standardní vzhled administrace WordPressu, upravte si ho s pomocí rozšíření Absolutely Glamorous Custom Admin nebo Fancy Admin. UI.

7. Aby vás lidé snadněji našli

Yoast SEO je podle nás nejlepší plugin pro SEO. Obsahuje podpůrný vyhledávací systém vytvořený speciálně pro WordPress, aby váš web byl lépe dohledatelný na internetu. Plugin navíc dokáže zanalyzovat každou z vašich stránek, takže budete vědět, co zlepšit.

8. Správa bez starostí

Spravujete-li více webů na WordPressu, uvítáte rozšíření MainWP Child. Díky ovládacímu panelu můžete bezpečně spravovat, aktualizovat a ovládat větší množství webů – z jednoho místa.

9. Formuláře levou zadní

Rozšíření Contact Form by WPForms je užitečný pomocník pro vytváření nejrůznějších formulářů, od jednoduchého dotazovacího okénka po přihlášku na událost. Díky jednoduchému drag and drop editoru, SEO optimalizaci a souboru předpřipravených šablon si vás tenhle plugin získá natrvalo.

10. Pro ještě bezpečnější web

Plugin Really Simple SSL zabezpečuje komunikaci mezi prohlížečem návštěvníka vašeho webu a serveru, kde jsou vaše stránky hostované. Pokud máte SSL certifikát, plugin automaticky nakonfiguruje váš web, aby se vaše stránka uživatelům zobrazovala jako zabezpečená v protokolu https://.

Tip: K WordPressu existují tisíce rozšíření, takže výběr toho pravého není snadný. Řiďte se hodnocením jednotlivých pluginů, počtem jejich stažení a hlavně – datem poslední aktualizace. Neaktualizovaný plugin totiž nemusí fungovat s aktuální verzí WordPressu.

11. Rychlejší web znamená více návštěv

Rychlost webu dnes nesouvisí pouze s pohodlným průchodem uživatelů na vaší stránce, ale také s indexací na Googlu. Pokud vaše stránka není správně optimalizovaná, můžete na to v Googlu vyhledávání doplatit.

  • Plugin W3 Total Cache po plné konfiguraci dokáže zvýšit výkon vaší stránky až desetkrát. Tohle rozšíření dokáže zvýšit vaše „Google performance“ skóre a dostat vás na vyšší příčky v Google vyhledávání. A je jasné, že rychlejší načítání ocení i návštěvníci vaší stránky.
  • Když už píšeme o rychlosti načítání, měli byste si dávat také pozor na velikost obrázků, které do WordPressu nahráváte. Pokud už na webu obrázky máte, nemusíte je nahrazovat jednotlivě jejich zkomprimovanou verzí. S hromadnou komprimací obrázků vám pomůže Smush Image Compression and Optimization.

12. Sociální sítě hýbou světem

Sociální sítě jsou v podnikání důležitou součástí marketingu a proto byste měli využít pluginu Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons, který vám pomůže s odkazováním na sociální sítě přes různé designy tlačítek.

13. Zálohování jako pomoc v nouzi

Pokud se vám stane, že se vám WordPress lidově řečeno „rozbije“ (ať už v důsledku napadení webu nebo kvůli experimentům s novou šablonou) a u vašeho poskytovatele máte zpoplatněnou zálohu, zálohujte si web sami a zadarmo. Pomůže vám plugin UpdraftPlus WordPress Backup Plugin, s jehož pomocí dokážete kompletní zálohu webu (i s databází) nahrát na váš Google Drive, Dropbox či na další služby a naopak provést obnovu z této zálohy.

Pluginy pro WordPress – nastavení

Rozšíření si můžete aktivovat, deaktivovat a odinstalovat pod záložkou Pluginy v administraci WordPressu (viz obrázek).

aktivace a deaktivace pluginů ve WordPressu
záložka Pluginy v administraci WordPressu

Pokud chcete začít nějaké rozšíření na svém webu používat, stačí kliknout na tlačítko Aktivovat pod jménem příslušného pluginu. Deaktivovace probíhá stejně: klikněte na volbu Deaktivovat.

Jak si plugin nainstalujete zpátky

V záložce správy pluginů najdete hned vedle nadpisu Pluginy tlačítko Instalace pluginů. Klikněte na něj a po pravé straně obrazovky se vám objeví vyhledávací okénko s názvem Hledat pluginy. Zde zadáte název rozšíření, které jste si odinstalovali. Po chvilce se potřebný plugin vyhledá a vy jen kliknete na tlačítko Instalovat.

Tip: Když si v administraci ponecháte delší dobu neaktivní pluginy, můžou zpomalovat načítání vašich webových stránek (i když jen nepatrně). Pokud tedy víte, že některé pluginy určitě nebudete používat, je lepší rovnou je odinstalovat.

 

Photo via VisualHunt

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 × one =