14 klávesových zkratek, bez kterých se neobejdete

Píšete článek na blog, připravujete smlouvu nebo cenovou nabídku? Zkraťte si cestu k cíli klávesovými zkratkami. Naučíte se je za 10 minut a výrazně si urychlíte práci ve Wordu i v Excelu.

Klávesovou zkratku tvoří kombinace dvou nebo více kláves, které, když je stisknete najednou, provedou potřebný úkon okamžitě — tedy daleko rychleji, než když budete klikat myší na možnosti v menu.

Zkratky, které se hodí ve Wordu, Excelu i jinde

Ctrl + F vám pomůže vyhledat konkrétní výraz v dokumentu. Navíc funguje téměř všude, tedy i ve webových prohlížečích nebo v různých textových editorech.

Ctrl + S vám uloží rozepsaný dokument. Funguje v mnoha programech a zaručí vám, že nepřijdete o rozdělanou práci.

Ctrl + C a Ctrl + V jsou jedny z nejužitečnějších zkratek. Hodí se tehdy, když potřebujete nějakou část dokumentu zkopírovat a použít jinde (například když upravujete smlouvu pro nového zákazníka). Fungují ve Wordu nebo Excelu i jinde.

Ctrl + Z je vaší záchranou, když něco pokazíte a chcete to vrátit zpátky (třeba když si omylem smažete půlku cenové nabídky). Ctrl + Y naopak poslední krok znovu provede.

Ctrl + B převede označený text na tučný, můžete tedy jednoduše zvýraznit důležité informace.

Ctrl + U podtrhne označený text, například nadpis.

Shift + levý klik myší označuje text od aktuální pozice kurzoru na pozici kliku. Můžete také využít pouze levý klik a tažení kurzoru, pak budete označovat text směrem, kam táhnete myš.

Místo kliku a tažení myší můžeme ještě se Shiftem použít i šipky, klávesy PageUP a PageDown nebo klávesy Home a End.

Když chcete v novém dokumentu použít celý text z jiného souboru, můžete jej označit, aniž byste museli celý dokument od začátku až do konce přejíždět myší. Stačí použít stisk kláves „Ctrl“ + „A“, který celý text okamžitě označí.

Zkratky pro Excel:

Ctrl; vloží v Excelu aktuální datum.

Ctrl + levý klik myší označí více různých buněk. Pokud tedy chceme například zkopírovat šest různých buněk, můžeme použít tuto zkratku.

Bonusová zkratka pro všechny, kteří dočetli až sem

pravý Alt + V napíše znak @. Vzpomeňte si na ni, až budete někam psát svou e-mailovou adresu. Jak má vypadat profesionální e-mailová adresa? Přečtěte si v našem článku.

Nadšený fotograf, modelář a výletník.