6 trendů moderního webu — aneb jak na to, když nejste designér

Když chcete vlastní webové stránky, nemusíte umět kódovat. Musíte ale vědět, jak má dnešní web vypadat a co má umět. Sestavili jsme pro vás stručného průvodce současnými trendy webdesignu.

1. Originální velkoformátové fotografie

Web už dávno není jen stránka s informacemi. Abyste zaujali návštěvníky a lépe prodali sebe nebo svůj produkt, je třeba vzbudit v nich emoce. Nejrychlejším způsobem, jak upoutat pozornost návštěvníka vašeho webu je velký titulní obrázek. Výstižná fotka vašich produktů nebo zaměření řekne víc než text a uživatel hned ví, kam přišel. Fotografie se správnou náladou dodá vašemu podnikání jasnou tvář.

Pokud nabízíte produkty nebo služby ve vlastní provozovně, pochlubte se fotogalerií. Zákazník tak dopředu uvidí, co může očekávat a vy ho můžete naladit nebo nadchnout. Nebojte se investovat do pořízení profesionálních fotografií, které mohou rozhodnout o tom, že zákazník nakonec nakoupí
u vás a ne u konkurence.

2. Dobře zvolená typografie a styl písma

Volba stylu písma by měla odpovídat tomu, čím se zabýváte. Má být váš web zábavný nebo seriózní? Chcete vzbudit romantickou náladu, drama nebo působit elegantně? Styl písma dotváří náladu celé stránky.

Sháníte-li pěkný font pro svůj web, Google fonts dnes nabízí spoustu originálních stylů zdarma.

Na velikosti písma také záleží. Větší fonty zdůrazňují primární sdělení na stránce, zatímco ty menší přirozeně vedou pozornost k hlavní zprávě. Vzniká tak hierarchie, která podporuje porozumění webové stránce a pomáhá uživatelům najít obsah, který potřebují.

3. Stručnost a výstižnost

V současném přívalu informací je nezbytné být stručný a uvádět pouze zásadní údaje vedoucí k cíli — tím je většinou nákup vašich služeb / produktů, přečtení vašeho blogu, telefonát, který vám přinese novou zakázku nebo návštěva vaší události. Zapomeňte na sáhodlouhé úvody typu “Vítejte na mých webových stránkách, které se věnují …”. Upřete pozornost k podstatným věcem, tj.

  1. vytvořte povědomí — vaše zaměření, to v čem jste dobří, dokáže často vyjádřit slogan, který vás nebo vaše produkty charakterizuje
  2. vzbuďte zájem — proč si mají zákazníci vybrat právě vás, v čem se lišíte od konkurence
  3. vyvolejte touhu — ukažte zákazníkům výsledky vaší práce, uveďte reference a podpořte tak svou důvěryhodnost a profesionalitu
  4. vybídněte k akci — dejte návštěvníkům webu možnost stát se vašimi zákazníky, ideálně vhodně umístěným akčním tlačítkem (například “objednat pobyt” nebo “tohle chci”)

4. Jedna stránka bez záložek (single page)

Tenhle trend odstartovaly mobilní telefony, kde z důvodu omezeného prostoru pro sdělení vítězí navigace skrolováním (posouváním stránky odshora dolů) nad přepínáním mezi záložkami v menu. Ukázalo se, že vše, co si je zákazník ochotný přečíst o vaší nabídce, se dá snadno prezentovat na jedné stránce. I na běžném monitoru. Pokud dávkujete zákazníkovi informace správným způsobem (viz předchozí bod), bude pro něj přirozené čerpat je čtením stránky odshora dolů a navigační záložky nebudete potřebovat. Složitější obsah je vhodné oddělit nadpisy. Podívejte se na jeden hezký příklad tohoto trendu.

5. Interakce se zákazníkem (akční tlačítka)

Akční tlačítka jsou dnes nedílnou součástí každého moderního webu. Lidé jsou zvyklí běžně používat tlačítka, ať už pro získání informací nebo vyjádření názoru, jako třeba “To se mi líbí” na Facebooku. Akční tlačítka vám pomohou získat zákazníka nebo mu poskytnout další informace pro rozhodnutí. Jejich umístění na webu umožní například přesměrovat zákazníka na vaši fotogalerii na Instagramu, zobrazit mu video s vaší přednáškou na youtube, nebo třeba poslat vám rezervaci nebo poptávku přímo z vaší stránky.

Kde na webu takové tlačítko umístit? Záleží samozřejmě na délce vaší prezentace. Obecně je doporučováno tlačítko vložit hned na úvodní stránku (nad ohyb). Tak aby jej uživatel uviděl ještě než začne skrolovat. Mnohdy se rozhodujeme emotivně podle prvního dojmu. V úvodu umístěné tlačítko slouží i jako rychlá akce pro návštěvníky, kteří přicházejí opakovaně. Dále je vhodné tlačítko zopakovat níže na stránce poté, co dáte návštěvníkovi dostatek informací o sobě nebo svých produktech či službách.

6. Zobrazení v mobilu (responzivita)

Zobrazení vašeho webu na mobilu nebo tabletu je samozřejmost, bez které se moderní web neobejde. Zhruba 20 % návštěvníků v České republice přichází na webové stránky z mobilních zařízení a tento trend každoročně stoupá. Weby, které jsou optimalizované pro mobilní zařízení, upřednostňuje při vyhledávání také například Google. Pro vás to znamená víc návštěvníků.

Teď víte, jak na to. Všechna doporučení si můžete rovnou vyzkoušet a nemusíte být ani designér. Webová vizitka DOMENA.cz je zdarma a splňuje všechny uvedené zásady. Vlastní webové stránky si zvládnete naklikat sami za 15 minut.

Projektová manažerka