Bezpečná hesla a aplikace na jejich správu

Slabé heslo = žádné heslo. Jenže pamatovat si účinná hesla k desítkám aplikací je nad lidské síly. Poradíme vám, jak si přístup k e-mailu, Facebooku a dalším službám zabezpečíte pomocí správce hesel, který si silná hesla zapamatuje za  vás.

zabezpečení soukromí

Náš e-mail, sociální sítě, elektronické bankovnictví, účetní a další aplikace obsahují nejrůznější soukromé a citlivé informace, které nechceme jen tak pouštět do světa. Proto je nutné zajistit přístup k nim bezpečným heslem, které nikdo neuhodne.

Bezpečný e-mail především

V první řadě je třeba ochránit vaši e-mailovou schránku. Pokud se do ní prolomí někdo nepovolaný, snadno se dostane k přístupovým údajům ke všem vašim online službám. Jak? Přes váš e-mail si nechá poslat nová hesla ke všem aplikacím, které používáte.

Ideální – a nejen pro přístup k mailu, ale také na Facebook nebo Instagram – je dvoufaktorová autentizace (heslo + přístupový kód). Využívá ji například Gmail. Uživatelé Seznamu udělají nejlépe, když si pořídí alespoň účinné heslo. A k tomu dobrého správce hesel.

Šetřete si mozek na podstatné věci

Kromě toho, že hesla jako +V8Rukhw8R4Bv#G* si většina z nás nezapamatuje, není důvod přetěžovat naši mozkovou kapacitu. Už tak máme dost práce s tříděním a zpracováním kvant informací, které se na nás denně valí.

Daniel Levitin, autor knihy The Organized Mind, tvrdí, že náš způsob myšlení a ukládání informací se vyvinul před více než deseti tisíci lety. Moderní civilizace je ale rychlejší než evoluce. Proto je nutné rozšiřovat “pravěkou” kapacitu mozku pomocí “externích úložišť”, například diářů, seznamů úkolů nebo správců hesel. 

Osvědčené aplikace na správu hesel

Nejjednodušší je správa hesel přes Google Smart Lock. Pokud používáte prohlížeč Chrome, hesla se vám do něj ukládají automaticky a synchronizují se na všech zařízeních, kde jste do Chromu přihlášení. Seznam svých hesel najdete na passwords.google.com.

Last Pass

Je dobré pojistit si ochranu hesel ještě dalším nástrojem. Mezi nejoblíbenější patří Last Pass. Tohoto správce doporučuje třeba Daniel Dočekal, expert na bezpečnost na internetu.

Last Pass za vás vyplní hesla na webových stránkách a aplikacích, vygeneruje účinné heslo při registraci do nové služby, dále si do něj můžete uložit důležité dokumenty a další soukromé informace. Při nakupování na internetu se vám budou hodit bezpečně uložené údaje jako čísla platebních karet nebo dodací adresy.

Základní služba je zdarma, rozšířená varianta Premium stojí 2 dolary měsíčně.

Sticky Password

Dalším favoritem je Sticky Password od brněnských vývojářů. Umí v podstatě totéž co Last Pass, tedy bezpečně ukládat a pamatovat si vaše hesla, vyplňovat online formuláře, synchronizovat hesla v různých zařízeních a navíc i prostřednictvím Wi-Fi.

V základní variantě je zdarma, za pokročilejší funkce si připlatíte 690 Kč ročně.

TIP: Aplikací na správu hesel existuje samozřejmě daleko víc. Další najdete v nedávném článku na Živě.cz nebo v bezpečnostních tipech zmiňovaného Daniela Dočekala.

Nastavení správce Sticky Password

Aplikaci si stáhnete na StickyPassword.com, nainstalujete do počítače a nastavíte si k ní hlavní vstupní heslo. Tohle jediné heslo si musíte pamatovat a zároveň musí být velmi bezpečné.

TIP: Postup, jak vymyslet dlouhé zapamatovatelné heslo, nabízí Daniel Levitin ve zmiňované knize. Vezměte první písmena z úryvku nějaké písně, kterou dobře znáte. Například hitu Obchodník s deštěm: “Slova jsou jen kapky deště a ty voláš, ať prším ještě”. Tedy SJJKDATVAPJ. Nahraďte některá velká písmena malými a přidejte zvláštní znak: SJJkDA7VA#J!. A máte silné heslo, které si (při troše dobré vůle) dokážete zapamatovat.

Ve správci hesel si pak nastavíte aplikace, ke kterým chcete mít snadný a bezpečný přístup, webové účty, do nichž se přihlašujete, a identity pro nakupování online. Dole máte možnost ukládat si diskrétní poznámky, ke kterým chcete mít přístup opravdu jen vy sami.

ukázka rozhraní aplikace na správu hesel

Dále je třeba přidat si do webového prohlížeče rozšíření, které vám umožní přihlašování prostřednictvím správce hesel. To si nainstalujete po kliknutí na nabídku Nastavení v Menu vpravo nahoře, po výběru prohlížeče, ve kterém chcete aplikaci pro správu hesel používat. Rozšíření vám přidá ke všem online formulářům ikonku, která značí, že pro vyplnění můžete použít Sticky Password.

TIP: Přidávat další webové služby a aplikace můžete i přímo na webových stránkách, nejen v rozhraní správce hesel.

Instalace do mobilního telefonu je podobně snadná. Nejprve si stáhnete aplikaci do telefonu, potom se buď přihlásíte stávajícím Hlavním heslem, nebo si vytvoříte nový účet (pokud jste si jej nezaložili při instalaci do počítače). Dál si nastavíte jen synchronizaci.

copywriterka a designérka obsahu

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 × two =