Co je WHOIS a k čemu vám může posloužit

Potřebujete zjistit, komu patří konkrétní internetová doména? Prozradí vám to služba WHOIS. A ještě mnohem víc. Přečtěte si co je WHOIS a jak databázi používat.

služba WHOIS vám prozradí majitele domény i datum její expirace

Co je WHOIS?

WHOIS není zkratka, jak by se mohlo zdát. Vlastně je to programátorský dotaz do databáze WHO IS – doslova “kdo je” odpovědný za doménové jméno nebo IP adresu.

Ale po pořádku. Při registraci každé domény je nezbytné uvést registrátorovi své osobní údaje – jméno, adresu, e-mailový kontakt, telefon. Také si mohu zvolit osobu (jednu nebo víc), která bude mít administrativní a technická práva k doméně. Všechny tyto údaje putují do seznamů všech IP adres a doménových jmen, které spravují registry pro jednotlivé doménové koncovky. Ty podléhají standardům a akreditaci mezinárodní organizace ICANN (International Corporation for Assigned Names and Numbers).

K čemu doménové seznamy slouží?

Jednak jsou součástí systému přiřazování doménového jména IP adrese – DNS. A dále jsou zde zaznamenány veškeré informace o doméně – vlastník, technický správce, doménový registrátor a také důležitá data jako vznik a expirace (do kdy je zaplacena). A tyto informace jsou dostupné všem.

Co zajímavého lze vyčíst z doménového registru?

  • Jako vlastník domény máte možnost kdykoli zkontrolovat správnost údajů, které jste poskytli registrátorovi při koupi domény. Tak vám neunikne žádná důležitá informace ohledně změn nebo prodloužení vaší domény.
  • Vlastníte doménu, kterou již nepoužíváte a chcete ji nabídnout k odkupu? Zájemci si na vás snadno najdou kontakt přímo v registru. Zrovna tak si zde můžete najít kontakt, pokud plánujete již obsazenou doménu zakoupit vy.
  • Domény bývají také součástí soudních a jiných právních řízení. Ověřuje se zde držení a užívání doménového jména.

A co zabezpečení dat?

Říkáte si, že doménový registr není bezpečný, když jsou osobní údaje dostupné komukoliv, i spammerům? Proti jejich zneužití proto WHOIS služby zavedly ochranné prvky jako je CAPTCHA a také omezily množství vyhledávacích dotazů z jedné IP adresy (tedy z jednoho zařízení).

Někteří správci doménových koncovek (třeba CZ.NIC) umožňují skrýt část osobních údajů jako e-mailovou adresu nebo telefon. Zahraniční služby nabízí i placenou variantu Domain Privacy. Doménová anonymita bývá ale často negativně chápána ze strany zákazníků nebo obchodních partnerů.

domácí mydlářka nadšená do jógy a čísel

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

twenty − 18 =