Co vám doma neřekli o doménách

Dobrá internetová doména je malý poklad. Představuje základ značky a vašeho podnikání online. Proto je nutné vybírat ji s rozmyslem. Poradíme vám, jak si registrovat doménu a na co si při tom dát pozor.

Co je to internetová doména?

Doména je — zjednodušeně řečeno — to, co následuje po www. Říká se tomu také doména druhého řádu. Například www.vyskolim.cz.

Co je to doménová koncovka?

Koncovka následuje po doménovém jméně a může mít různé podoby. Říká se jí také doména nejvyššího řádu, anglicky TLD (top level domain).

Nejběžnější koncovkou v České republice je .cz (v současnosti je jich u nás registrováno 1,23 milionu). Celosvětově je nejobvyklejší koncovkou .com (podle zprávy DomainWire Global TLD Report 2016 existuje přes 125 milionů těchto domén).

INSPIRACE: K doméně „vyskolim“ by se hodily také jiné koncovky:
vyskolim.com
vyskolim.info
vyskolim.biz
vyskolim.online

Co jsou to geografické či národní koncovky?

Geografické koncovky vyjadřují příslušnost k určité zemi. Pro Českou republiku je to koncovka .cz, na Slovensku .sk, pro Evropskou unii .eu.

A co generické domény (gTLD)?

Nejznámější generickou koncovkou je .com (z anglického commercial). V zahraničí, především v USA, jsou běžné také koncovky .gov (vládní úřady), .edu (vzdělávací instituce), .org (neziskové organizace), dále pak .info (informace) nebo .net (sítě a komunikace).

Můžu si zaregistrovat koncovku .sexy?

Ano. Nové koncovky gTLD vám otvírají netušené možnosti. Můžete vybírat z variant jako .guru, .zone, .design, .bike, .cool, .love, .fail, .dj a desítek dalších. Najdete je například ve vyhledávání na DOMENA.cz.

TIP: Nápaditě můžete využít i národních koncovek. Inspirujte se názvem uloz.to. Koncovka .to (příslušející státu Tonga) v tomhle případě není žádný geografický přílepek, ale plnohodnotná součást názvu značky.

Jak si vyhledat volnou doménu

Volnou doménu snadno najdete například na DOMENA.cz. Hledat můžete i v mobilním telefonu, třeba když vás nápad na skvělé doménové jméno překvapí ve frontě na poště.

TIP: Dobře si ujasněte záměry, které s doménou (respektive webem, který na ní poběží) máte. Pozdější změna domény by zhoršila pozici vašich stránek ve vyhledávačích a ztížila marketing vaší značky.

Při úvahách, jak si vybrat doménu, doporučujeme držet se sedmi jednoduchých zásad.

Výsledek vyhledávání může vypadat třeba takto. Domény se vám zobrazí přehledně roztříděné do kategorií.

internetová doména je malý poklad

Jak si zaregistrovat doménu?

Máte vymyšlené jméno, doména je volná, takže můžeme jít na věc. Registrátorů existuje celá řada. Nejpraktičtější je koupit si doménu u registrátora, který zároveň poskytuje hosting.

Podle čeho vybírat registrátora?

Zjistěte si, zda registrátor nabízí i další služby (SSL certifikáty pro zabezpečení webu, e-mailové schránky apod.). Nejdůležitější je ale zákaznická podpora. Ideální poskytovatel zajišťuje servis non-stop, pomůže vám vyřešit vzniklý problém, poradí s nastavením, případně vše potřebné nastaví za vás.

Jak probíhá registrace

Je to jednodušší, než čekáte. Nákup domény se neliší od nákupu na e-shopu. Potřebujete jen osobní a firemní údaje, které vyplníte při nákupu. Při úhradě kartou je doména okamžitě vaše.

Dál potřebujete už jen hosting a můžete spustit svůj web.

Na jak dlouho doménu registrovat?

Doménové jméno si můžete registrovat na rok i déle. Před uplynutím této doby si budete registraci potřebovat prodloužit, abyste o doménu nepřišli. Doporučujeme vám registrovat si doménu na víc let, protože se pak nemusíte starat o její prodlužování.

Kolik stojí internetová doména?

Ceny domén se pohybují od 150 korun do tisíců. Doménu s koncovkou .cz pořídíte v ceně kolem 200 korun. Přesný údaj o ceně volných domén zjistíte při vyhledání na DOMENA.cz. Pokud vás zajímá doména sex.com, připravte si nějakých 14 milionů dolarů (asi vás nepřekvapí, že není volná).

Na koho je vhodné doménu napsat?

V případě fyzických osob (např. freelancerů) si ohlídejte, abyste vlastníkem domény byli vy osobně. Firmám doporučujeme napsat doménu na firmu (vlastníkem bude právnická osoba). Tím se vyhnete možným pozdějším sporům. O tom, co může nastat, a jak doménové spory řešit, píšeme ve speciálním článku. Nikdy nevíte, jaké hodnoty vaše doména jednou dosáhne.

Musí doménu spravovat její vlastník?

Nemusí. Nechcete-li se o správu domény starat sami, najděte si vhodného administrátora a tomu přidělte příslušná práva. Pokud ale plánujete jen jeden web, správu zvládnete sami, případně s pomocí zákaznické podpory.

TIP: Předem si ověřte, jaký servis nabízí váš vybraný registrátor.

Mám si registrovat více koncovek?

Vaše firma (a s ní i vaše internetová doména) může časem nabýt na velké hodnotě. Myslete na to dopředu a registrujte si i další doménové koncovky. Například .com, .eu., .sk nebo .pl, podle toho, kde zamýšlíte působit. Zabráníte tak pozdějším dohadům s doménovými spekulanty.

TIP: Pokud si registrujete víc domén, přesměrujte si ty ostatní na svoji hlavní doménu.

Na co si dát pozor při koupi domény

Předem si určete vlastníka domény. Doporučujeme, aby jím byl/a majitel/ka firmy. Pokud je ve firmě víc společníků, vlastnictví domény dobře smluvně ošetřete. Tím se vyhnete tomu, že vám bývalý společník „ukradne“ firemní web, a zbytečným soudním sporům.

copywriterka a designérka obsahu