Recenze Divi editoru pro WordPress

Někteří na Divi nedají dopustit, jiní ji zatracují. V našem článku si povíme, jaké má výhody a nevýhody, abyste se mohli správně rozhodnout, zda stránky v Divi opravdu chcete.

Divi editor patří mezi nejoblíbenější

Co je to Divi

Divi editor (anglicky Divi Theme Builder) umožňuje vytváření webových stránek a šablon prostřednictvím redakčního systému WordPress. Využívá při tom nejrůznějších prvků (hlavičky, patičky, šablony příspěvků atd.) Pro vytvoření stránek nemusíte umět kódovat, pracujete s moduly, které skládáte do výsledného vzhledu.

Divi editor je vhodný pro:

  • tvůrce stránek na WordPressu, kteří si chtějí ulehčit práci
  • každého, kdo chce kvalitní web a ne jen tuctovou šablonu
  • všechny, kdo mají rádi flexibilitu při upravování vzhledu stránek
  • freelancery
  • firmy
  • jednostránkové i vícestránkové weby

Divi se určitě nehodí pro:

  • uživatele, kdo chtějí jen velmi jednoduchý web a nepotřebují řešit detaily
  • ty, kdo nemají čas učit se s nástrojem pracovat

TIP: Jestli potřebujete jen jednoduchou stránku, můžete si ji vytvořit během chvíle na doméně od IGNUM.

Největší výhody

Divi patří k celosvětově nejrozšířenějším nástrojům, v současnosti jej využívá přes 1,4 milionu webových stránek a u nás patří k nejoblíbenějším (v Divi je navrženo bezmála 8 tisíc českých webů). To znamená, že spousta lidí hledá návody, jak s Divi pracovat a na internetu jich najdete velké množství, i v češtině.

Při tak vysokém počtu uživatelů také můžete na 100 % očekávat, že Divi editor / šablona bude bude pravidelně aktualizovaná a rozšiřovaná o nové funkce.

Co dalšího je na Divi skvělého

Cena a licence

Divi editor má dvě placené verze. Pravidelné roční předplatné za 89 dolarů + DPH, které ale můžete kdykoliv ukončit, a celoživotní licenci, která vás přijde na 249 dolarů + DPH. Pro někoho může být i roční členství hodně, nicméně jiné šablony s podobnými funkcemi se pohybují v ceně 60-80 dolarů. Při bližším zkoumání zjistíte, že Divi má daleko víc užitečných funkcí než většina podobných pluginů nebo šablon pro WordPress.

Celoživotní členství za 249 dolarů se vám vyplatí, protože při každoročním obnovování licence u jiných placených šablon (které vám zaručí přístup k novým aktualizacím) jste za 3-4 roky na stejné částce.

Dobré vědět: Divi licenci získáte na neomezený počet stránek, které v ní vytvoříte. U jiných šablon můžete mít v ceně jen jednu licenci.

Navíc, s Divi licencí získáte zdarma dalších 87 WordPressových šablon od tvůrců Divi, plugin Monarch na sdílení na sociálních sítích (jeden z nejlepších na trhu) a plugin Bloom na sběr e-mailů.

TIP: Tvůrci Divi nabízejí pravidelné slevy, někdy až o 40 %. Stačí pravidelně sledovat Facebook Elegant Themes nebo se přihlásit k odběru novinek.

Velké množství předdefinovaných šablon

Tvůrci Divi pravidelně přidávají nové designy pro různé účely, které si můžete importovat přímo přes Divi na pár kliknutí. V současnosti je jich tam přes 160.

Divi editor nabízí spoustu hotových designů webových stránek
Divi editor obsahuje spoustu hotových designů

TIP: Užitečné stránky, kde najdete spoustu šablon v Divi: divi.cz. divilayouts.com, divi-den.com, divicake.com.

Existuje dokonce i stránka divi.express, kde si jen za dolar můžete stáhnout pěkně navržené sekce jako kontaktní formuláře, reference spokojených klientů, ceníky a spoustu dalšího.

Velký výběr prvků

Divi má k dispozici přes 40 prvků, které vám ušetří čas strávený hledáním a instalováním pluginů, přes které byste museli doplňovat potřebné funkcionality jako kontaktní formuláře, galerie, ceníky, reference a další. Zkrátka a dobře, v Divi si můžete poskládat téměř cokoliv.

Divi editor obsahuje velké množství hotových modulů
Stránku v Divi si můžete poskládat z již připravených modulů

Vizuální editor

Funkce Visual editor vám umožní upravovat stránku přímo na frontendu a v reálném čase uvidíte provedené změny. Nemusíte tedy nejdřív něco měnit ve WordPressu, ukládat a potom se teprve “přepínat” na stránku.

Doporučené čtení: Pokud se chystáte na web ve WordPressu, přečtěte si náš návod v 10 krocích.

A/B testování

Tato funkce potěší všechny, kdo se zaměřují na výkonnost webu. Cokoliv, co v Divi vytvoříte, si můžete otestovat, abyste zjistili, která varianta vámi vytvořené stránky lépe splňuje stanovený cíl.

Jednoduché klonování stránek

WordPress jako takový nenabízí možnost klonovat stránky, jen se zvláštním pluginem. Tohle má Divi skvěle vyřešené. V případě, že máte nějaký mustr stránky, který chcete změnit jen obsahově, například produktovou stránku, kde upravujete jen text a obrázky, nemusíte všechno naklikávat znova. Jedním klikem si vyrobíte novou stránku, případně si vytvoříte vlastní knihovnu šablon.

Divi editor vám umožní snadné klonování stránek
V Divi si snadno vytvoříte novou podstránku ve stejném designu

Responzivita

Na většinu stránek chodí až 50 % uživatelů přes mobilní zařízení. Divi šablona automaticky přizpůsobí všechny prvky a umožní vám zvlášť si nastavit zobrazení pro mobilní zařízení, případně některé prvky skrýt a zobrazit je jen na určitém viewportu (mobilu nebo tabletu).

Rychlost načítání

Divi šablony se načítají rychle, jen když jim k tomu pomůžete. Různé nástroje (například PageSpeed Insights) vám umožní dosáhnout slušné skóre, třeba 85+ ze 100. V tomto článku najdete návod, jak načítání webu urychlit.

Jaké nevýhody má Divi

I když se recenze dosud nesla ve velmi pozitivním duchu, najdou se i vlastnosti, které vám u Divi nemusejí vyhovovat.

Existuje spousta šablon nebo editorů, které se chlubí, že web v nich vytvoříte bez programátora, ale ve většině případů platí, že se musíte spokojit pouze s průměrně vyhlížející stránkou. Krásné ukázky šablon vypadají skvěle jen proto, že je navrhnul profesionální grafik – a po přidání vašeho obsahu už tak skvěle vypadat nemusejí.

Pozor: Bez citu pro design nebo bez pomoci grafika si sami pěknou stránku v Divi nevyrobíte.

V praxi se stránky tvoří tak, že nejdřív vzniká koncept a potom se paralelně vytváří obsah a design. Až nakonec se všechno nakóduje. Divi má výhodu, že si stránku poskládáte z jednotlivých prvků. Ale tím výtvarné cítění nezískáte. To vám neposkytne ani sebelepší šablona nebo editor.

Pokud nemáte profesionálně připravené grafické podklady, nemůžete automaticky očekávat, že si stránku zvládnete poskládat na pár kliknutí.

Je v češtině, ale…

Divi je přeložená do 32 jazyků včetně slovenštiny. Má to však jeden háček. Některá slova nejsou přeložená správně a zobrazuje se v nich znak “?” . V administraci byste nad tím přimhouřili oko, případně si nastavili angličtinu.

Ale když se jazyková verze špatně zobrazuje přímo na stránce, například v komentářích, je to trapné.

Naštěstí můžete situaci vyřešit doinstalováním Divi child šablony od wplama.cz nebo si jazykové přehmaty přeložit skrz plugin Loco Translate.
Úplně všechno si bez znalosti kódu nezměníte

Spoustu věcí si můžete upravit podle libosti. Ale některé detaily nastylujete jen přes CSS a k tomu potřebujete přece jen nějakou programátorskou znalost. Podobně se to má s některými funkcemi. Když například potřebujete, aby uživatelé mohli jedním kliknutím zkopírovat kód na vložení banneru, musí vám tuto funkci doprogramovat odborník. V Divi takový prvek nenajdete.

TIP: Celosvětová obliba WordPressu má i své nevýhody. Systém je častým terčem útoků. V tomhle článku se dozvíte, jak si zabezpečit web na WordPressu.

Všechno je fajn, jen pokud máte Divi

V případě, že se rozhodnete přesedlat na jinou WordPressovou šablonu, obsah, který jste si vytvořili v Divi, bude nefunkční. Stránka se bude správně zobrazovat jen v Divi. U malého webu to není takový problém, ale pokud byste měli web s mnoha podstránkami nebo blog s desítkami či stovkami článků, budete celý obsah muset nahazovat nanovo a to vám zabere mnoho desítek hodin.

 

Autor: Miroslav Beňo je online marketingový stratég a expert na SEO/content marketing. Ve volném čase brousí své marketingové schopnosti na webu https://fitnessrevolution.cz.

 

Tento článek je aktualizovanou verzí článku, který původně vyšel ve slovenštině na blogu hostingové firmy WY.

Foto: Divi.cz

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

twelve + 18 =