Design sprint aneb Jak jste nám pomohli navrhnout nový produkt

Díky Vizitce můžete mít profesionální web zdarma, stačí mít u nás registrovanou doménu. Víte, díky čemu je vytvoření Vizitky tak snadné? Protože jsme ji navrhovali metodou design sprint, ve spolupráci s našimi zákazníky. Přečtěte si, jak jsme na to šli.

Na začátku byl záměr nabídnout našim zákazníkům službu, která jim umožní jejich doménu okamžitě a snadno využít. Něco, co by jim odpovědělo otázku „Proč bych si měl/a registrovat doménu zrovna na DOMENA.cz?“ Odpovědí byla webová Vizitka.

Vycházeli jsme ze zkušenosti, že většina lidí si kupuje doménu za účelem něco na ní provozovat, ať už je to web, e-shop nebo třeba blog. Jak bychom mohli zákazníkům usnadnit cestu k vlastnímu webu? Měli jsme v hlavě několik směrů a museli jsme dobře zvážit, čím začneme. Cílit jsme chtěli na zákazníky, jejichž know-how není úplně technické.

Uživatel = nejlepší zdroj informací

V létě loňského roku jsme se pustili do realizace. Design sprint jsme rozjeli kolotočem rozhovorů se zákazníky a uživatelských testování. Chtěli jsme vědět, co by lidem nejvíc pomohlo vytvořit si vlastní webovou stránku.

Radili jsme se také s kolegy ze zákaznické podpory, kteří mají k zákazníkům nejblíž a dokáží se vcítit do jejich potřeb. Postupně jsme si ujasnili, s jakými motivy si zákazníci web pořizují, jak vnímají jeho hodnotu, a jaké obavy je tíží při rozhodování o pořízení internetové stránky.

TIP Z PRAXE: Podnikáte-li v oboru, kde se svými zákazníky nejednáte osobně, doporučuji vám pravidelně oslovit alespoň část z nich po telefonu. Budete překvapeni, jak rádi vám lidé dají zpětnou vazbu a poví vám o svých přáních nebo situacích, kdy přicházejí s vaším produktem do styku. Zároveň jim dáte vědět, že se o ně skutečně zajímáte, a posílíte váš vzájemný vztah.

Design sprint  —  od myšlenky k prototypu

Potřebovali jsme myšlenky našich zákazníků zhmotnit do nějakého prototypu, který bychom jim ukázali a potvrdili si potenciál produktu. Rozhodli jsme se pro metodu Design Sprint — týdenní kreativní workshop, jehož výstupem byla maketa produktu (v našem případě klikatelný prototyp editoru vizitky), který jsme mohli ukázat předem vytipovaným zákazníkům. Účastnili se jej investor, UX designér, produkťák, copywriterka a dva zástupci z řad podnikatelů, kteří reprezentovali potřeby našich zákazníků. Toto složení nám umožnilo vnést do výsledného prototypu různé pohledy a vzniklé návrhy tak byly daleko pestřejší.

TIP Z PRAXE: Dobře zvažte cílovou skupinu lidí, kterým budete svůj prototyp představovat. Pamatujte, že nejlepších výsledků dosáhnete, když budou návrh testovat jeho skuteční budoucí uživatelé. V našem případě jsme zvolili začínající podnikatele, kteří aktuálně řeší pořízení vlastního webu.

Kvalitativní testování

Za jeden den jsme ukázali naši maketu pěti lidem. Pět je ideální počet, který odhalí všechny zásadní mouchy. U dalších testování by se už pravděpodobně opakovaly ty samé připomínky. Mezi testery jsme zahrnuli stávající zákazníky i potenciální uživatele našich služeb. Nechali jsme je pracovat s editorem a sledovali jejich postup a reakce.

zapojení uživatelů je důležitým prvkem metody design sprint

TIP Z PRAXE: Základním pravidlem při user testingu je nechat testera projít celý proces bez jakéhokoli vašeho zásahu, vyslechnout si přitom všechny jeho úvahy. Pokud sám svůj postup nekomentuje, ptejte se, co se mu honí hlavou. Nezapomeňte vždy na začátku testera ubezpečit, že netestujeme jeho technické znalosti, ale naši aplikaci — zda jsme ji navrhli srozumitelně a jestli je pro něj něčím přínosná.

Na testování s uživateli nikdy neproděláte. Pokud má váš produkt potenciál, dozvíte se, jak může být ještě lepší. Pokud jej nemá, testování vám to pomůže odhalit dříve, než vynaložíte investici do vývoje, případně můžete váš produkt včas přehodnotit.

My jsme zjistili, že Vizitka je vítaným doplňkem k doméně. Ačkoli je zdarma, ověřili jsme si i myšlenku, že by za ni zákazníci byli ochotni zaplatit. Vstup do editoru dělal při testování velkou neplechu a museli jsme jej upravit — bylo by nepříjemné zjistit to až po nasazení do ostrého provozu.

Výsledkem našeho vymýšlení, brainstormování a testování byl produkt, který uživatelům umožní naklikat si vlastní web za 15 minut, aniž by museli umět programovat nebo pracovat s grafickými programy. Mohou si vybrat z různých barevných kombinací a fontů a ovlivnit tak náladu, jakou má jejich web vzbudit.

webová Vizitka - výsledek metody design sprint

Co nám řekli první uživatelé?

Po několika kolečkách úprav a testování jsme předali dílo vývojářům a v prosinci jsme spustili Vizitku v beta provozu. To ale neznamená, že bychom přestali mluvit se zákazníky. Vizitka měla základní funkce, počítali jsme, že je budeme postupně rozšiřovat.

Pravidelně jsme volali zákazníkům, kteří si Vizitku vypublikovali i těm, kteří Vizitku opustili. Proč tak učinili, chybí jim tam něco? Ptali jsme se i na celkový pocit z práce v editoru a na potřebu, kterou jim Vizitka řeší. Zpětná vazba uživatelů pro nás byla zásadní, rozhodovali jsme se podle ní, jaké další funkce do Vizitky přidáme. Zákazníci nejčastěji poptávali více šablon, barevných kombinací a stylů písma. Takže namísto původních 4 barevných kombinací je jich dnes 12 a k tomu 8 nových stylů písma.

Stále zdokonalujeme

Ani teď není naše práce u konce. Podněty od zákazníků důkladně sbíráme a ty, které se opakují, využíváme pro další vývoj. Díky tomu jsme Vizitku rozšířili o 2 šablony a přidali další akční tlačítka. Nově majitelům Vizitky zasíláme statistiky návštěvnosti.

Od počátku naše kroky vedli zákazníci a jejich potřeby. Opět jsme si potvrdili, že tohle je správná cesta, protože když jsou spokojení zákazníci, máme radost i my. Děkujeme všem, kdo se podíleli na testování, i desítkám těch, kdo přispěli komentářem nebo podnětem.

Chcete-li se přesvědčit, jak produktu prospěje zapojení uživatelů, vyzkoušejte Vizitku.

Stojíme i o vaše připomínky.

Projektová manažerka

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

seventeen − 16 =