Jak se zbavit spamu v e-mailu

Nevyžádaná pošta je nejen otravná, ale i nebezpečná pro váš počítač. Ukážeme vám, jak se jí můžete účinně bránit.

spam = nevyžádaná pošta

Vnadné dívky, větší penis, extra účinná viagra, sleva na zahradní nářadí, erotická seznamka, falešné faktury, nigerijský mail o zázračném dědictví… A takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna. To všechno je spam. Množství balastu, který míří do našich schránek, je ohromné. V roce 2008 tvořila nevyžádaná pošta 92 % ze všech zpráv. V loňském roce byl nevyžádaný “jen” asi každý druhý e-mail. Podívejme se, čím to je, a jak podíl spamu ve vaší schránce ještě snížit.

Pravda je taková, že pokles množství e-mailového spamu je jen relativní. Ve skutečnosti protivných e-mailů neubylo, jen vzrostl počet uživatelů elektronické pošty. Každým rokem totiž přibude přibližně 100 milionů uživatelů e-mailu, takže za posledních 10 let se jejich počet zvýšil o přibližně 40 %.

Jestli máte rádi spam, pusťte si tohle video. Jestli ho ve své e-mailové schránce nechcete ani vidět, přečtěte si náš článek.

Proč se spamuje

Spam můžeme rozdělit do tří základních kategorií podle záměrů odesilatele:

1. Reklamní zprávy

S těmi se setkáváme každý den. To jsou ty akční nabídky a slevy na zahradní rýče a sekery. Někdo nám posílá marketingové e-maily a slibuje si od toho finanční zisk nebo zvýšení povědomí o jeho značce. Takové zprávy přistávají ve vaší schránce, aniž byste odesílateli kdy poskytli svou adresu.

2. Řetězové e-maily

Tyto zprávy šíří nepravdivé informace a apelují na příjemce, aby je posílali dál. Dnes tahle pošta cílí především na starší generaci. Odesilatelé dezinformačních e-mailů předpokládají, že seniorům můžou leccos nakukat. Typickým případem využití (přesněji zneužití) řetězových e-mailů jsou poslední prezidentské volby, kdy se jedna strana snažila poškodit dobrou pověst svého protikandidáta.

3. Škodlivý obsah

Poslední a nejnebezpečnější typ spamu. Poznáte ho třeba podle kostrbaté češtiny. Takové zprávy jsou často přeložené jen pomocí automatického překladače a nabízejí snadné seznámení a podobná lákadla. Ve většině případů je odfiltruje vaše poštovní aplikace a přesune je do složky spam.

Jak poznat spam

Ve většině případů vám stačí logická úvaha. Když jsem se nikdy nezúčastnil žádné loterie, těžko v ní můžu vyhrát několik milionů. Když vám napíše někdo z vaší banky, že máte splatit dlužnou částku na daný účet, ověřte si, z jaké domény e-mail odešel. Jestli má vaše banka stránky csob.cz, tak by vám od ČSOB neměla přijít zpráva z jiné domény, než právě z csob.cz. V doménách bývají často malé nuance, jako např. csob.ch, nebo cs-ob.cz, tak pozor na to.

Když rozpoznáte zprávu jako spam, určitě ji nemažte! Pouze ji přesuňte do složky spam, kam patří.

Co s ním?

V žádném případě nestahujte připojené přílohy a neklikejte na odkazy. Hrozí, že si do počítače stáhnete škodlivý malware, který vám v něm nadělá paseku. V lepším případě skončíte po kliknutí na odkaz na fingované internetové stránce. Pokud na takovou stránku vstoupíte, nezadávajte žádné bezpečnostní údaje (identifikační číslo, heslo apod.) a ověřte si, zda se nejedná o podvrh. Klikněte na ikonku zámečku v adresním řádku a zkontrolujte si, jestli má daný web platný SSL certifikát (viz obrázek).

spam

Když rozpoznáte zprávu jako spam, určitě ji nemažte! Naopak ji pouze přesuňte do složky spam, kam patří. To pomůže filtru vašich zpráv lépe rozpoznávat zprávy tohoto typu a automaticky je přesouvat do spamu. Pokud chcete spam přeposlat některé ze služeb, která se spamem zabývá, (poskytovatel e-mailových služeb, e-mailové blacklisty apod.), nepřeposílejte zprávu pomocí tlačítka „Přeposlat“, ale přepošlete tuto zprávu v příloze a v samotném obsahu zprávy situaci patřičně okomentujte.

Nejlepší obrana proti spamu

Zkontrolujte si, zda váš poštovní klient automaticky nestahuje vzdálený obsah a obrázky. Outlook nebo Thunderbird blokuje stahování vzdáleného obsahu automaticky, ale jiné programy to tak mít nemusí. Pokud automaticky stahujete vzdálený obsah, může odesílatel zjistit víc informací o vašem zařízení (IP adresu, typ vašeho zařízení, prohlížeče apod.) a další zprávy na vás lépe zacílit, takže budou působit uvěřitelněji.

Když máte blokované automatické stahování, každou zprávu si můžete otevřít v textové podobě a nehrozí vám žádné nebezpečí. V klidu si zkontrolujete, jestli je daná zpráva spam nebo ne a pak se rozhodnete, jestli si vzdálený obsah chcete stáhnout.

Naopak, když budete chtít v Outlooku automaticky stahovat vzdálený obsah, například u týdenní nabídky slev ve vašem oblíbeném e-shopu, můžete tuto funkci vypnout pouze u konkrétního zdroje. Přehledný postup, jak na to nabízí na svém webu Microsoft.

Jak na otravnou reklamu

Většina odesilatelů připojuje na konec e-mailu odkaz, na kterém se můžete z odběru odhlásit. Stane se ale, že není možnost, jak odběr zrušit, a v takovém případě doporučujeme zařadit odesilatele na takzvaný blacklist (anglicky černou listinu). Tady najdete postup, jak dát odesilatele na blacklist v programu Outlook.

 

Foto: Visual Hunt

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

3 × 4 =