Kdo je kdo ve světě domén

Připravili jsme pro vás přehled, který vás při řešení trablů s doménou správně nasměruje a možná vám i leccos vyjasní při správě vaší internetové domény.

internetové domény - jak se vyznat v bludišti

Dali mi na vás číslo. Kdo vlastně jste?

Správci, kteří mají na starost internetové domény, fungují v hierarchii, která je pro mnohé laiky bludištěm plným slepých uliček. Už párkrát jsme na zákaznické lince zažili, že se nám ve sluchátku ozval zoufalý hlas se slovy „… oni mi dali číslo na vás, nevím, jestli volám dobře, prý u vás mám doménu – a kdo vlastně jste?“

Abyste se do podobné situace nedostali, vysvětlíme vám, které důležité subjekty mohou nebo dokonce musí do chodu vaší domény zasahovat. Také si popíšeme okruh jejich působnosti.

Správce domény nejvyšší úrovně

Doménami nejvyšší úrovně (anglická zkratka TLD – Top Level Domain) se označují domény národní (např. .CZ, .SK, .EU) nebo generické (např. .COM, .NET, .BIZ).

Správci domén nejvyšší úrovně jsou tedy národní registry pro konkrétní státy a EU (CZ.NIC, SK-NIC, EURID ad.) a také centrální registr nadnárodních (generických) domén ICANNKomunikaci s těmito subjekty ohledně domén obvykle zprostředkovává registrátor či subregistrátor (více si o nich řekneme níže).

Co od něj můžete čekat

Jste-li držitelem internetové domény, tito nejvyšší správci vás osloví zpravidla několikrát ročně formou e-mailu, a to při ověření správnosti údajů v registru a při upozornění na blížící se expiraci domény. Také vás informují o vyřazení domény ze zóny (k tomu dochází po expiraci a jeho důsledkem je deaktivace služeb na doméně).

Pozor na podvodníky

Zahraniční registry (EURID, ICANN ad.) obvykle komunikují v angličtině, pozorně tedy sledujte, co e-mail s vaší doménou v předmětu skutečně obsahuje. Na internetu koluje stále víc falešných e-mailů s platebními údaji, které vyzývají k  prodloužení domény. Nejste si jistí, zda se jedná o spam či korektní e-mail? Kontaktujte svého registrátora, který to s vámi zkontroluje.

CZ.NIC

Jedná se o sdružení, které spravuje všechny domény s národní koncovkou .CZ. Stará se o to, aby systém registrací .CZ domén fungoval spolehlivě. Na stránkách CZ.NIC si můžete vyhledat v registru detailní informace o všech .CZ doménách, jejich kontaktech a dalších technických objektech (sadách jmenných serverů či sadách DNS klíčů).  

Přímo u CZ.NIC si zaregistrovat doménu nelze. Pro tento účel má CZ.NIC uzavřenou smlouvu s jednotlivými registrátory, tedy oprávněnými subjekty, jejichž prostřednictvím se registrace domén provádějí. Registrátora lze kdykoliv jednoduše změnit.

CZ.NIC se také věnuje osvětě v oblasti doménových jmen a podporuje nové technologie prospěšné pro bezpečnou internetovou infrastrukturu v ČR.

Znáte MojeID? Možná nevíte, že CZ.NIC vyvinulo a provozuje službu MojeID, která vám umožní jednotné přihlášení na stovky českých webů.

Svůj národní doménový registr má téměř každý stát na světě. Registr SK-NIC je dalším příkladem správce domény s národní koncovkou, konkrétně pro Slovensko. O domény s evropskou koncovkou .EU se stará společnost EURID. Je určen pro klienty ze všech zemí Evropské unie.

ICANN spravuje všechny generické domény (a také složité infrastruktury IP adres a systému DNS). Zároveň rozhoduje o vzniku nových domén, jako například .CLUB, .GURU, .SEXY, které v posledních letech zaznamenávají velký rozmach.

Registrátor

Jsme to například my, společnost IGNUM, s.r.o.  Každý registrátor má oprávnění registrovat domény na základě smlouvy se správcem domény nejvyšší úrovně. Pokud registrátora oslovíte, dokáže vám říci vše o doménách u něj registrovaných. Doménu můžete mít u registrátora vedenou buď přímo (máte zde tedy má založen svůj zákaznický účet) nebo zprostředkovaně přes subregistrátora.

Subregistrátor

Je to smluvní partner registrátora, který poskytuje registrace domén svým koncovým zákazníkům. Je vždy povinen dodržovat stejné podmínky jako registrátor. I my jsme zčásti subregistrátorem. Některé doménové koncovky registrujeme z technických důvodů zprostředkovaně.

Naším partnerem pro generické domény je společnost JOKER.com. Množství národních či nových generických koncovek registrujeme prostřednictvím společnosti Key-Systems. Máte-li tedy u nás doménu s některou z těchto koncovek, je pravděpodobné, že i s jedním z těchto subjektů se v rámci ověření domény či při jejím převodu v e-mailové komunikaci setkáte.

Koncový zákazník

To jste možná právě vy. Své internetové domény máte registrované buď přímo u registrátora (máte je tedy vedené pod vlastním zákaznickým účtem) nebo zprostředkovaně přes subregistrátora.

Registrátor nebo subregistrátor obvykle poskytuje i další služby propojené s doménou, jako je například webhosting či mailhosting. Někteří z nich poskytují i připojení k internetu. Pokud si nejste jisti, u koho a jaké služby máte k doméně vedené, napoví vám kolonka „Dodavatel“ na vystavených fakturách.

Kontakty přiřazené k doméně

WHOIS výpisu domény figuruje hned několik kontaktů. Jedná se o administrativní údaje fyzických či právnických osob, z nichž každá má při manipulaci s doménou různá práva.

Držitel internetové domény

Běžně se nazývá majitelem či vlastníkem. Označení „držitel“ je však oficiální a nejlépe vystihuje skutečnost, že má doménu pouze „v držení“. To znamená, že ji má pronajatou na určité období, které může prodlužovat až do své smrti.

Držitel má k doméně absolutní práva, může s ní tedy jakkoliv manipulovat – převádět ji na jiného držitele či registrátora, technicky ji nastavovat nebo zablokovat proti změnám, umožňují-li to pravidla příslušné doménové koncovky.

Administrativní kontakt

Je určený zejména pro správce webhostingu, aby mohl měnit technické nastavení domény bez nutnosti zásahu držitele. Ulehčuje to práci oběma stranám, zvlášť v případě, kdy držitel domény není v této problematice příliš zkušený. Administrativní kontakt je zpravidla oprávněn potvrzovat veškeré změny na doméně, kromě změny držitele.

Technický kontakt

Tento kontakt má právo měnit technické nastavení domény. Jedná se obvykle o správce jmenných serverů (nameserverů), které prostřednictvím systému DNS (Domain Name System) doménu propojuje s jednotlivými službami, jako je webhosting či mailhosting.

Změnou držitele se administrativní ani technický kontakt nemění, nový držitel by tedy měl vždy zkontrolovat, jaké další kontakty jsou k jeho doméně historicky přiřazeny a případně je nahradit aktuálními.

WHOIS – neocenitelný pomocník

WHOIS je užitečný nástroj, který vám online umožňuje zkontrolovat správnost aktuálních údajů k vaší doméně. Dobře však poslouží i pro informace o vlastnictví v případě zájmu o koupi domény či při ověření volné domény. Výhradně pro koncovku .CZ jej naleznete přímo na stránkách centrálního registru CZ.NIC. Verzi pro všechny doménové koncovky pak najdete zde

 

2 komentářů On Kdo je kdo ve světě domén

  • K čemu slouží WHOIS – k tomu, aby se dalo pohodlněji sbírat strukturovaná data nebo k jednorázovému nakouknutí člověkem?

    • Zdeňka Vocásková

      Děkujeme za Váš dotaz. WHOIS slouží zejména, jak píšete, k jednorázové kontrole či zjištění aktuálních údajů domén. Ke sběru stukturovaných dat jej nedoporučujeme, jelikož údaje domén bývají často neveřejné a mohou se kdykoliv změnit.

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

seventeen − three =