Doménové zkratky pro začátečníky

Co je to DNS a proč byste to měli vědět. Vysvětlíme vám, co znamenají pojmy jako DNS záznamy, IP adresa, WHOis a další. A proč je dobré to vědět. 

Co je to IP adresa

Abychom mohli na někoho zavolat a třeba jej pozdravit, musíme vědět, jaké má jméno. Ve světě počítačů je tímto jménem IP adresa. Díky ní může každý uživatel najít hledanou webovou stránku či internetovou službu.

Všechny servery, počítače, tablety i chytré telefony, které jsou připojeny k Internetu, mají své unikátní označení. To má podobu čísel oddělených tečkami (v případě staršího přenosového protokolu IPv4) a vypadá takto: 77.75.79.39, nebo je kombinací číslic a písmen oddělených dvojtečkami (pro novější IPv6) jako třeba tato: 2a02:598:2::1053.

Proč si nemusíte pamatovat IP adresu

Jako běžný uživatel mám k dispozici doménové jméno (např. seznam.cz) což je symbolické jméno přiřazené každé číselné IP adrese. Tento systém přiřazení doménového jména pro IP adresu se nazývá DNS (Domain Name System). Doménové jméno už je lépe zapamatovatelné a snadno jej napíšu do webového prohlížeče. Prohlížeč si doménové jméno přeloží do čísel a písmen, tedy do IP adresy, připojí se a zobrazí mi stránku.

Kolik je na světě domén

Pokud si myslíte, že seznam domén a IP adres musí být enormní, máte pravdu. Je. Poslední velký průzkum je z prvního čtvrtletí 2016 a počet registrovaných domén byl 326,4 milionů. Proto byla zavedena určitá hierarchie.

Domény jsou rozděleny na jednotlivé úrovně, neboli řády. První řád (jinak i nejvyšší úroveň) je část domény úplně vpravo za poslední tečkou — tzv. koncovky nebo TLD (Top Level Domain). Například .CZ, .SK, .EU, .COM atd. Doména druhého řádu je ta část před koncovkou, např. domena.cz.

Třetí řád může být blog.domena.cz a postupně řády rostou. Každou doménovou úroveň sdružuje určitý registr. Domény nejvyšší úrovně má pod palcem kořenový registr. Registr pro koncovku .CZ spravuje organizace CZ.NIC, pro .EU je správcem registru EURid. Každý z registrů pro koncovky má pak informaci o všech doménách druhého řádu, např. ignum.cz, mojeid.cz.

Víte, že všechny informace o doménách si můžete kdykoliv zjistit přes službu WHOIS? Zjistíte zde, kdo domény vlastní, kdo může provádět technickou správu, nebo kdy doména expiruje (do kdy je zaplacená).

Domény a jejich řády

Jak fungují registry a hierarchie domén si nejlépe představíme na příkladu. Když zadáte do webového prohlížeče www.domena.cz, počítač se postupně dotazuje DNS serverů (jinak nazývaných nameservery nebo jmenné servery).

Nejdřív se zeptá kořenového serveru, zda zná jméno www.domena.cz. Pokud jej nezná, pošle seznam jmenných serverů pro doménu .CZ, které by mohly hledané jméno znát. Pokud ale servery opět jméno neznají, pošlou zpět informaci o dalším serveru, který sdružuje domény druhého řádu pro jméno domena.cz.

A hurá, poslední dotázaný server hledané jméno zná, pošle počítači IP adresu a vám se na obrazovce konečně zobrazí obsah stránky. Celý proces proběhne rychleji, než stihnete mrknout.

názorný diagram ukazuje, co je to DNS

Víte, že si můžete ověřit i sami, zda ván DNS funguje správně? Když zadáte do webového prohlížeče adresu vaší stránky (třeba www.DOMENA.cz) a ta se vám zobrazí, pak DNS u vaší domény v pořádku pracuje. V opačném případě mohou být jednou z příčin špatně nastavené DNS záznamy pro vaši doménu. Se zjištěním, kde přesně je chyba skryta, by vám měla pomoci zákaznická podpora vašeho registrátora domén.

Co je to DNSSEC

Teď víte, co je to DNS, takže můžeme dál. DNSSEC (zkratka z anglického Domain Name System Security Extensions) rozšiřuje systém DNS a tím zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že všechny informace, které získali o doménových jménech z DNS, jsou důvěryhodné.

Kde by mohl nastat problém? Třeba při nákupu na e-shopu, kam zadáváte své osobní údaje a číslo platební karty nebo posíláte důležité informace e-mailem. V obou případech chcete, aby se k zadaným údajům dostala pouze povolaná osoba nebo služba.

Víte, že všechny .CZ domény, kterých registrátorem je IGNUM, zabezpečujeme funkcí DNSSEC? Každý den provádíme kontrolu správné funkčnosti a pokud zjistíme problém, ihned informujeme správce domény.

Názorné video vám vysvětlí, co je to DNS

Chcete si zopakovat vše o DNS i formou videa? Sdružení CZ.NIC připravilo krátké animované video Jak funguje DNS. Hezkou podívanou.

domácí mydlářka nadšená do jógy a čísel

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five × one =