Portály pro freelancery. Ukažte, co umíte

Každý čerstvý volnonožec řeší otázku „Jak najít první klienty?“ Prošli jsme za vás portály pro freelancery, kde můžete získat zakázky v různých oborech. Od grafiky přes účetnictví po malování pokojů.

nejlepší portály pro profíky na volné noze

Na volné noze

Nejznámější český portál pro freelancery, který sdružuje skoro tisícovku profíků Na volné noze, nabízí své služby už čtrnáctým rokem. Za 3 993 korun ročně tu můžete mít profil s vaším životopisem, specializací, referencemi a kontakty. Pro členy na rodičovské mají slevu – dva roky za cenu jednoho.

Najdete tu ponejvíce grafiky, ajťáky, překladatele a copywritery, ale také účetní a řemeslníky. Komunita Na volné noze funguje nejen online, pořádá také vzdělávací akce a setkání, kde můžete potkat třeba potenciální parťáky do projektů. Portál zmiňujeme také v článku věnovaném podnikatelským komunitám.

Freelance

Projekt Freelance propojuje firmy a volnonožce a staví při tom na zkušenosti s podobným portálem v Německu. Profil si tu můžete zřídit zdarma. Do formuláře uvedete své dovednosti, projekty, na kterých jste se podíleli, odkaz na web, dostupnost pro zakázky, prostě všechno, co zájemcům o vaši práci usnadní rozhodování.

Na Freelance mají profily hlavně kreativní profese (grafici, webdesignéři, copywriteři), odborníci na marketing a komunikaci, ajťáci (vývojáři, kodéři) a technické profese (konstruktéři, architekti, projektanti).

Behance

Zavedená mezinárodní platforma Behance má patnáctiletou historii a přes deset milionů členů. Svou tvorbu tu vystavují ilustrátoři, fotografové, výtvarníci, produktoví designéři, módní návrháři, keramici, řezbáři i autoři her. Registrace nic nestojí, portál funguje také v češtině.

Na vašem profilu návštěvníci uvidí, co tvoříte a jak se vaše práce líbí ostatním. Můžou vás začít sledovat nebo vám poslat zprávu. Když budete mít štěstí, dostanete se do kurátorského výběru, který na hlavní stránce webu představuje nejzajímavější projekty.

Dribbble

Výkladní skříň plná grafiků a designérů. Mezinárodní sociální síť Dribbble funguje už deset let a připojit se k ní lze zdarma. Můžete tu předvést svou výtvarnou práci pod vlastním profilem, sledovat ostatní tvůrce, vyhledávat v inzerátech, inspirovat se na blogu nebo se potkat s kolegy/němi na některém z meetupů, které se konají od Milána po Mexiko.

Freelancer

Mezinárodní portál pro experty z nejrůznějších oborů. Registrace na Freelancer je snadná, zkušební měsíc vás nic nestojí. Za další užívání služby zaplatíte necelých 8 eur měsíčně. Při zakládání profilu určíte vaši specializaci, míru zkušeností, přidáte si do portfolia projekty, na kterých jste pracovali, a recenze.

Vyhledávat tady můžete v projektech, na kterých byste se chtěli podílet, účastnit se online tendrů nebo absolvovat zkoušky, které dosvědčí vaši zkušenost. Poplatek za zkoušku se pohybuje od 5 do 15 euro. Hravě založení jedinci ocení gamifikační prvek – za používání stránek a plnění cílů budete získávat odznaky, které vás zviditelní a usnadní vám získání zakázek.

Supersoused

Dobrý startovní bod pro řemeslníky – kutily. Supersoused funguje čtvrtým rokem v Praze a okolí. Lidé zde poptávají služby jako stěhování, zapojování spotřebičů, opravy v bytě, úklid a zahradní práce. Registrace je zdarma, platíte za zprostředkování zakázek, přičemž výše provize se pohybuje od 8 do 15 procent. Za dobře odvedenou prací získáváte hodnocení, které vám pomůže dostat další zakázky.

Nejřemeslníci

Stránky určené profesionálům v oborech jako stavebnictví, rekonstrukce bytů, pokládka podlah, montáže oken, truhlářům, klempířům, ale i hodinovým manželům. Projekt Nejřemeslníci běží už desátým rokem a pokrývá celou Českou republiku.

Registrace je zdarma. Platíte za nabídky, které se mohou překlopit v zakázky, ale také nemusejí, a provizi z uskutečněných zakázek. Pokud se rozhodnete pro placenou registraci, která stojí od 3 600 do 18 600 korun měsíčně, dostanete se k více zakázkám a návštěvníci webu uvidí vaše hodnocení od zákazníků.

Robeeto

Portál, kde se nabízí „od všeho něco“. Od hlídání dětí přes pečení, elektroinstalace, výživové poradenství, 3D grafiku po psaní textů. Registrace a základní členství na Robeeto je zdarma. Profi členství je zpoplatněné. Získáte tak přímý kontakt na zákazníky, možnost vyvěsit si víc fotografií v profilu a dostávat sms upozornění na poptávky. Standardně stojí 999 korun na tři měsíce.

Na Robeetu je zajímavá možnost účastnit se veřejných zakázek. Zároveň je z profilů u odbornějších oborů vidět, že zde inzerují méně zkušení profíci a mnohdy tomu odpovídají i ceny. Pro získání zkušeností z prvních zakázek se portál určitě hodí, ale dobře si rozmyslete, jak se chcete profilovat do budoucna.

Vyzkoušeli jsme za vás a nedoporučujeme

Webtrh

Český portál pro freelancery, kde můžete nabídnout své služby formou jednorázových inzerátů. Webtrh oborově pokrývá stejné oblasti jako Na volné noze nebo Freelance, úrovní se jim ale nemůže rovnat. Pokud nechcete konkurovat nabídkám jako napsání článku za 100 korun, radši sem ani nechoďte.

Writesquare

Portál určený především „psaveckým profesím“. Na Writesquare ale nefunguje ani přihlášení. Takže tak.

 

Foto: Bruce Mars, Pexels

copywriterka a designérka obsahu

10 komentářů On Portály pro freelancery. Ukažte, co umíte

 • Docela mi tady chybí asi nejuniverzálnější platforma na online práce po celém světě : Upwork.com

  Dále pak třeba: https://www.peopleperhour.com

  • Díky za tipy. V článku jsme se zaměřili hlavně na český trh a portály, se kterými máme zkušenost. Mrknem na upwork.com a peopleperhour.com a případně je taky zařadíme.

 • Ještě mě napadlo třeba Jaudelam.cz 🙂

  • A máte s ním osobní zkušenost? Z velmi nízko nasazených cen nabídek usuzuji, že kvalita může být také nízká.

   • Podle ceny odvozujete kvalitu nabízených služeb?

   • Neodvozuji, pouze usuzuji na základě zkušenosti. Například napsat dobrý článek za stovku není reálné. A takové nabídky se vyskytují.

 • Já mohu doporučit pro anglický mluvící zájemce o práci online Upwork.com. Zacatky sice nejsou snadné, ale se lze snadno uzivite.

  • Iveto, děkujeme za tip. Upwork.com už zde byl zmíněný, ale Vy s ním máte osobní zkušenost. Můžeme se zeptat, v jakém oboru se Vám osvědčil? Co byste doporučila nováčkům do začátku?

 • Ze zkušenosti (mnohonásobných) vůbec nesouhlasím s odsouzením webtrhu. Ano lze zde najít jedince, kteří poptávají copy za 100kč/NS, ale stejně tak i kvalitní freelancery ze všech odvětví. My zde našli do firmy perfektního grafika a programátora. Je to o štěstí, špatnou zkušenost lze mít stejně tak Navolnenoze.cz jako na Webtrhu (a naopak). A to že navolnenoze.cz má registrační poplatky nebo zde začíná hodinovka freelancerů ve směs jinde než na Webtrhu vůbec o ničem nevypovídá. Celkově mi přijdou ty argumenty proč je něco dobré/špatné neadekvátní. Máte vůbec reálnou/opakovanou zkušenost s těmi portály nebo soudíte z letmého projetí poptávek?

  • Děkujeme za referenci na Webtrh. Při hodnocení portálů jsem vyšla ze zkušeností několika lidí z různých odvětví. A nikdo z nich si Webtrh nechválil. Také úroveň diskusí dost vypovídá o kultuře uživatelů tohoto portálu.

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five × 2 =