Právo pro freelancery: Část 2. – Freelancer a koronavirus

Právní minimum aktuálně rozšiřujeme o téma dopady koronaviru na freelancery. V tomto dílu se dozvíte, jak se vypořádat s důsledky vládních opatření. Seriál pro vás sepsala a praktickými radami doplnila Petra Stupková z advokátní kanceláře Legitas.

koronavirus přinesl spoustu omezení - právnička Petra Stupková radí, jak je zvládnout

Překotné změny a omezení, které přináší nouzový stav v celé republice, doléhá i na volnonožce. Sestavili jsme pro vás užitečný checklist, abyste na té jedné noze vydrželi stát navzdory pandemii. V první části jsme se věnovali rizikům práce na volné noze obecně, dnes výzvám, které přinesl koronavirus.

Co pro vás udělá stát:

Dávky v nemoci

Pokud si platíte nemocenské pojištění, máte nárok na výplatu dávek od patnáctého dne nemoci. Výše dávky se odvíjí od vyměřovacího základu, spočítat si ji můžete pomocí online kalkulačky.

Ošetřovné a koronavirus

Finanční příspěvek pro OSVČ, který má kompenzovat výpadek příjmů z důvodu péče o děti schválila tento týden vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu hovoří na svém webu o příspěvku pro živnostníky, kteří pečují o děti ve věku 6 až 13 let. Za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny.

Doporučené čtení: O tom, zda máte nárok na ošetřovné nebo příspěvek pro OSVČ v době uzavření škol, se dočtete v článku Ošetřovné na děti v době koronaviru.

Liberační daňový balíček

Soubor opatření, který umožňuje odložit platby daní (bez poplatků, bez úroků a pokut). U plateb DPH je potřeba požádat příslušný finanční úřad o posečkání plateb a poplatků, které vznikly ve spojení se situací ohledně COVID-19, u vyrovnání daní z příjmů to jde automaticky.

V případě, že nechcete podat daň z příjmu fyzických osob a daň z příjmu právnických osob k 31. březnu 2020, můžete je podat kdykoliv do 1. července 2020 (přesně řečeno, lhůta je stejná, ale stát slibuje, že nebude ukládat pokuty).

Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění

Freelancerům, kteří se ocitli v úzkých, by nejvíc pomohla úleva od placení záloh na sociální a zdravotní pojištění. Vláda schválila odpuštění povinných plateb na důchodové pojištění pro OSVČ, a to na dobu šesti měsíců. Podrobnější informace o této možnosti najdete na stránkách MPSV – Informace ke koronaviru.

Některé zdravotní pojišťovny placení povinných záloh prominou, pokud si k nim podáte žádost, některé jen umožní pozdní podání přehledu (například OZP). Zde najdete přehled opatření jednotlivých pojišťoven.

Bezúročné úvěry, odklady splátek

Národní rozvojová banka ČR přijímá od 16. března 2020 žádosti o bezúročný Úvěr COVID pro podnikatele, které zasáhl koronavirus. Prokazatelně ekonomicky postižení podnikatelé tak budou moci požádat o bezúročnou půjčku až do výše 15 milionů korun. Řada bank také připravuje možnost odkladu splátek úvěrů.

Pozastavení elektronické evidence tržeb

Na celou dobu trvání nouzového stavu a následující tří měsíce vláda schválila pozastavení EET. V praxi to znamená, že pokud máte povinnost evidovat tržby, nebude se na vás povinnost vztahovat a evidence se nebude kontrolovat.

Co můžete udělat sami už teď:

Projděte smlouvy

Podívejte se do vašich smluv, aby vám zbytečně nehrozila nějaká smluvní pokuta. Se smluvní pokutou se to má tak, že pokud jste si sjednali jako trest za nějaké porušení smlouvy (třeba pozdní dodání), pak obvykle nezáleží na tom, zda jste viníkem situace. Je samozřejmě otázka, zda vymáhání takové smluvní pokuty bude v souladu s dobrými mravy.

Začněte jednat

Pokud zjistíte, že nebudete moct plnit, vstupte do jednání o změně smlouvy. Případně si zjistěte, co vás bude stát, když od smlouvy budete chtít odstoupit. Zákon zná žalobu na změnu smlouvy, ale abyste se mohli něčeho takového domáhat, musíte to nejprve zkoušet bez zásahu soudu.

Evidujte škody

Pečlivě dokumentujte vznikající škody, abyste měli možnost je eventuálně uplatňovat po státu.

Náhrada škody

Chápeme morální a etický rozměr této problematiky, ale myslíme si, že je fér o možnosti náhrady škody informovat. Každý si musí vyhodnotit sám, zda bude po státu chtít nahradit škodu, která mu v souvislosti s nařízeními vlády ohledně koronaviru vznikla.

Škody zřejmě půjdou do desítek miliard. Pomoc podnikatelům také. V této bezprecedentní situaci nemáme jasnou povědomost o tom, jak se budou soudy k žalobám tohoto typu stavět. Ani odpověď na to, zda toto zákonné ustanovení § 36 Zákona o krizovém řízení celý stát nezbankrotuje.

V ustanovení § 36 Zákona o krizovém řízení je zakotven institut takzvané objektivní odpovědnosti za škodu – bez zřetele na zavinění. Na otázky náhrady škody, které nejsou upraveny krizovým zákonem, se použije obecná úprava uvedená v občanském zákoníku.

Vznik odpovědnosti:

  1. provedení krizového opatření (uzavření restaurací a barů)
  2. vznik škody (prošlé potraviny, ale pravděpodobně i ušlá tržba)
  3. příčinná souvislost mezi krizovým opatřením a vznikem škody (uzavření baru bylo povinné a potraviny nebylo možné využít jinak)

Uvedené předpoklady odpovědnosti prokazujete vy coby poškozený. Stát se může z odpovědnosti vyvléknout jedině tehdy, prokáže-li se, že poškozený si způsobil škodu sám a také tehdy, zavinil-li poškozený vznik škodné události.

 

 

Foto: archiv Petry Stupkové

copywriterka a designérka obsahu

2 komentářů On Právo pro freelancery: Část 2. – Freelancer a koronavirus

  • Vladimír Gorej

    Dobry den,

    Dekuju za super clanek. Bude jeste cast 3. ?

    • Díky za komentář, jsme rádi, že je článek užitečný. Ano, pokračování plánujeme 🙂 Chceme psát například o autorských licencích, legálním používání fotografií a GDPR.

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

two − one =