Snadné úpravy fotek – tutoriály a programy zdarma

Naučte se upravit si obrázky pro webové stránky, do newsletteru nebo na sociální sítě. Našli jsme pro vás jednoduché návody a videotutoriály, ze kterých pochytíte základní grify. V grafických programech zdarma.

Uvedené úpravy fotek zvládnete v grafických editorech Paint.net, Gimp nebo Zoner (a v jednom případě Polarr), které jsou zdarma ke stažení. Úpravy fotek umí také aplikace Fotky pro Windows 10, kde najdete funkce pro základní úpravy, kreslení a několik filtrů. Podobné funkce najdete také v Google Photos. Většinu základních úprav zvládnete i v mobilu.

Výřez z fotografie  

Nejzákladnější úkon, který se hodí, když chcete mít na obrázku jen zajímavý detail (třeba na snímku, který si chcete nechat vyvolat) nebo při úpravě profilové fotky pro sociální sítě.

Radu ohledně rozměrů fotografie pro webovou Vizitku najdete v Průvodci Vizitkou. Až budete zakládat Facebookovou stránku, tvořit událost nebo jen chystat příspěvek, šikne se vám souhrnný přehled rozměrů fotek pro Facebook. Chystání obrázků pro jednotlivé sociální sítě vám usnadní hotové šablony, které nabízí online grafický editor Canva.

Úprava kontrastu, barevného tónu a jasu

Tyhle funkce vám umožní doladit barevnost snímku, dodat mu živější odstín nebo zesvětlit fotku, která vyšla z foťáku tmavší, než jste chtěli.

Rotace snímku – aby moře nebylo našikmo

Tímhle trikem zachráníte jinak povedenou fotku, kde se věž v Pise kácí víc, než by měla, nebo hladina jezera popírá zákony fyziky. Obrázek budete následně muset trochu oříznout.

Vložení textu do obrázku

Užitečná dovednost nejen když chystáte PFko nebo přání k narozeninám. Tímto způsobem můžete na fotku přidat například vodoznak, popisek nebo jinou potřebnou informaci.

TIP: Přehrávání videotutoriálu si můžete zpomalit, abyste stíhali výklad. Klikněte na ozubené kolečko v pravém dolním rohu (viz obrázek), zvolte Rychlost a vyberte si z nabídky.

Jednoduché retušování

S takzvaným klonovacím razítkem dokážete divy. Třeba vymazat mouchu, která lezla po stole, když jste fotili své čerstvě upečené rohlíky.

Odstranění pozadí na fotce – za 5 vteřin (fakt!)

Nepotřebujete vůbec žádný software. Online nástroj removebg udělá všechno za vás.

Jpg nebo png – jak zvolit správný formát?

Než začnete chystat obrázky pro svůj web, je dobré vědět, čím se liší formáty jpg, bmp, gif a raw, a které z nich se hodí pro použití na internetu.

Jak velký obrázek je vhodný na web – a jak ho zmenšit

Zbytečně objemné fotografie zpomalí načítání vašich stránek a otráví jejich návštěvníky. Naučte se zmenšit si fotku, aniž byste změnili poměr jejích stran.

Úpravy fotek – práce ve vrstvách

Pokud jste úplní začátečníci, dřív nebo později se setkáte s principem vrstev – a bude se vám to hodit. Třeba když budete chtít změnit pozadí na fotografii.

Koláž z fotek

Z tohoto šestiminutového videa se naučíte zkombinovat několik fotek v jednom obrázku. Kdyby vám postup v Gimpu připadal složitý, doporučuji využít Canvu.

Úpravy fotek pro mírně pokročilé

Černobílá fotka s barevnými prvky

Videonávod, jak na to, aby celá fotka byla černobílá – kromě vašeho nového auta.

Odstranění červených očí

Úprava, která se hodí, když nechcete na LinkedInu vypadat jako vlkodlak.

Bělení zubů

V Gimpu ho pořídíte levněji než u hygienistky a vydrží vám napořád.

Poznámka na “lepíku”

Spíš legrácka než základní úprava fotek. Využijete ji třeba v situaci, kdy budete chtít na své Vizitce upozornit, že k vašemu kurzu dostanou účastníci e-book zdarma.

 

Photo via Pixabay

copywriterka a designérka obsahu

2 komentářů On Snadné úpravy fotek – tutoriály a programy zdarma

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

two × four =