Stavíme e-shop na WordPressu

Doba přeje podnikání online a WordPress nabízí dostupné řešení. Ukážeme vám, jak postavit e-shop na WordPressu. Včetně tipů na ověřené pluginy a e-shopové šablony.

e-shop na WordPressu

Vytvoření stránek na WordPressu se věnujeme ve speciálním článku. Obecné informace o tomto redakčním systému najdete v něm. Tady půjdeme rovnou k věci a projdeme si postup, jak se staví e-shop na WordPressu.

Abyste mohli provozovat internetový obchod, potřebujete také:

 • internetovou doménu
 • webhosting
 • šablonu na WordPressu
 • pluginy (jestli nevíte, o co jde, přečtěte si speciální článek)
 • platební bránu

Jednotlivé body si postupně projdeme a poradíme vám, jak si správně vybrat.

Doména

Dobře zapamatovatelná doména je základ. Měla by se jmenovat stejně jako váš e-shop, například www.svetryodjarmily.cz. Než si ji pořídíte, ověřte si, zda je volná.

Doporučené čtení: Než začnete vymýšlet doménové jméno, přečtěte si našich 7 tipů jak vybrat doménu.

Doména se platí ročně. Cena se odvíjí od koncovky, kterou si zvolíte. Kromě koncovky .cz si můžete vybrat také .eu, .sk nebo zajímavé typy jako .shop. Pokud prodáváte převážně na českém trhu, vyberte si doménu s koncovkou .cz. Lidé jsou na ni zvyklí.

Hosting

Webhosting představuje prostor na internetu, kam nahrajete svůj obsah. Je jedno, zda máte e-shop, stránku s články nebo portfolio. Všechno, co chcete na stránce mít, je třeba někde uložit. Tento prostor se nazývá hosting a na vás je výběr poskytovatele tohoto prostoru.

Kromě běžného, sdíleného hostingu můžete využít i WordPress hosting. V něm je redakční systém už nainstalovaný a vám tak odpadá práce.

Tip: S výběrem hostingu vám poradíme ve speciálním článku.

Cena se odvíjí od velikosti úložiště a taktéž od poskytovatele. Na DOMENA.cz najdete hosting už od 59 korun za měsíc, který vám pro menší web bohatě postačí.

Šablona

Vzhled e-shopu na WordPressu určuje šablona, zvaná také WordPress theme. Šablona tvoří základ webu a měla by odrážet hlavní myšlenku e-shopu. Pluginy jen doladí design.

Při výběru šablon se setkáte s dvěma typy:

 • neplacené
 • placené, tzv. premium

Neplacené šablony jsou pěkné a zdarma, ale nabízejí jen omezené množství funkcí. Také zákaznický servis nemusí být na vysoké úrovni. Ohlídejte si, aby šablona byla kompatibilní s pluginem e-shopu, který používáte.

Tip: Bohatý výběr šablon najdete na portálech elegantthemes.com nebo themeforest.net.

Pluginy

Pluginy, zvané také rozšíření, vám umožní přidávat na web další funkce, například e-shopové řešení. Jako první si proto zvolte plugin pro váš e-shop. Ten promění váš web v plnohodnotný internetový obchod.

Mezi nejoblíbenější pluginy pro e-shopy patří WooCommerce, BigCommerce, MemberPress a Easy Digital Downloads. V tomto článku vám blíž představíme WooCommerce a jeho nastavení.

Doporučené čtení: Jednoduchý návod, kde hledat a jak instalovat pluginy, popisujeme v článku 13 nejšikovnějších pluginů pro WordPress.

WooCommerce

WooCommerce je jednoduchý na používání a vhodný pro začátečníky. Hodí se pro menší a středně velké obchody. Jeho největší výhodou je rozšiřitelnost. Můžete si do něj nainstalovat pluginy zjednodušující nákup, například na přiblížení oblečení nebo vytvoření wishlistu.

Silnou stránkou WooCommerce je skvělá zákaznická podpora. Kdykoliv se na ni můžete obrátit. Nechybí ani dobře vytvořená dokumentace, která vám pomůže nastavit Woocommerce přesně podle vašich představ.

Nevýhodou WooCommerce je fakt, že ho používá velké množství e-shopů. S tím souvisí i nižší bezpečnost. Pokud použijete dostatečná bezpečnostní opatření, nemusíte se ale ničeho bát.

Platební brány

Pro finanční transakce na e-shopu slouží platební brány. Nejprve si zjistěte, jak váš e-shop s platebními bránami pracuje. České e-shopy používají hlavně moduly Paypal, GoPay, ComGate, PayU nebo TrustPay.

Vytvoření e-shopu na WordPressu pomocí WooCommerce

Instalace WooCommerce

Plugin WooCommerce si stáhnete v administraci WordPressu v kategorii “Pluginy”. Klikněte na možnost “Přidat nový”, která se nachází v horní části hned vedle názvu Pluginy.

 1. Do vyhledávacího pole napište WooCommerce. V nabídce by se vám mělo objevit několik možností. Stáhněte si tu první.
 2. Klikněte na “Instalovat teď”, chvilku počkejte a až bude plugin nainstalovaný, místo “Instalovat teď” se objeví možnost “Aktivovat”. Klikněte na ni.
 3. Po tomto kroku je plugin správně nainstalovaný a najdete ho v levé části administrace pod názvem WooCommerce.

Nastavení WooCommerce

V této fázi si e-shop přizpůsobíte svým potřebám. Otevřete si WooCommerce v levé části administrace a zvolte kartu “Nastavení”. Po kliknutí na Nastavení sa vám objeví několik možností jako Všeobecné, Produkty, Doprava, Platby, Účty a soukromí, E-maily a Pokročilé.

Produkty

Produkty se dělí na tři menší podkategorie: Všeobecné, Sklad a Produkty ke stažení.

Doprava

Nastavení dopravy se dělí na Zóny dopravy, Nastavení dopravy a Třídy dopravy.

Platby

V tomto nastavení si vybíráte způsoby platby pro váš e-shop. Pro aktivaci stačí kliknout na ikonu ve sloupci “Povolené”. Pokud byste v platbách chtěli něco měnit, stačí kliknout na možnost “Nastavit”. Platební brána se vám objeví v nastavení, až si ji koupíte a nastavíte.

Zákazníci

Až e-shop rozjedete, najdete na této kartě přehled všech lidí, kteří u vás něco nakoupili. Filtrovat si je můžete například podle poslední aktivity. Pokud byste zákazníka hledali podle jména, využijte vyhledávací pole.
U každého zákazníka najdete informace jako jméno, e-mail, adresu a také počet objednávek a jejich útratu ve vašem e-shopu.

Přehledy

Karta “Přehledy” vám ukáže, jak úspěšně si váš e-shop vede. Kromě přehledu objednávek tu najdete také přehledy zákazníků a skladu a příjmy za konkrétní období.

Nový produkt

Až si vyplníte a uložíte všechna nastavení, můžete pokročit k produktům. V levé části administrace klikněte na samostatnou položku “Produkty”. Zvolte možnost “Přidat nový” a otevře se vám karta, která vypadá jako klasický editor na psaní. Sem zadáte název produktu a jeho popis. Nakonec přidejte fotografii a produkt uložte.

Šablony

Vzhled e-shopu na WordPressu se odvíjí od zvolené šablony. Pro e-shop je zásadní, aby byl responzivní, to znamená dobře se zobrazoval ve všech zařízeních, tedy i na tabletu a hlavně v mobilu.

Volbě šablony věnujte velkou péči, protože později není snadné ji vyměnit, aniž byste přišli o obsah vašeho webu. Abychom vám to ulehčili, vybrali jsme pro vás deset šablon, které fungují ve Woocommerce. Javelin, Infinite, The Hanger, Metro, Handmade jsou placené. Hestia, Phlox Digital, Leto, Astra, Rife Theme jsou zdarma.

Pluginy

Některé pluginy jsou placené, jiné zdarma. Vybrali jsme pro vás ty nejpraktičtější pluginy:

 • Product Slider – vytvořte si karusel, který ukáže zákazníkům několik produktů najednou.
 • WooCommerce Quick View – toto rozšíření nabídne návštěvníkům vašeho e-shopu možnost prohlédnout si produkt, aniž by museli otvírat nové okno.
 • Products Filter – umožňuje filtrování produktů podle kategorií, vlastností produktů, cen a dalších parametrů a tím lidem usnadní výběr a nákup.
 • Live Chat – umožní zákazníkům, aby se s vámi spojili ohledně řešení jejich požadavku nebo problému. Předejdete tím situacím, kdy zákazník odejde z e-shopu od plného košíku.
 • myCred – Rewards and Points – odměňujte své zákazníky za věrnost a budou se vám vracet. Tento plugin vám umožní spravovat systém odměn, bodů a odznaků.

 

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

17 − 6 =