Úklid na internetu. Jak proběhne plánovaná údržba DNS?

DNS servery jsou ve světě internetu velmi důležité. Mají v sobě uloženou informaci o všech doménových jménech, jejich IP adresách i umístění. Bez nich si webovou stránku v prohlížeči nezobrazíte. A nyní je čeká údržba.

údržba DNS

Pokud tápete v tom, jak fungují domény, DNS a DNS servery, vše najdete přehledně v našem starším článku.

Proč potřebují DNS servery zásadní údržbu?

Jelikož DNS servery jsou nezbytné pro provoz všech webových stránek, je potřeba je udržovat v kondici. A to se nedělo posledních 30 let. Současný stav DNS systému je již zastaralý a pomalý. Proto se významní výrobci DNS software dohodli, že po 1. 2. 2019 nebudou dále podporovat některé staré implementace DNS nesplňující standardy.

Koho se údržba týká

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, prohlásilo, že údržba se týká provozovatelů DNS serverů a DNSSEC validátorů a ovlivní pouze nekvalitní DNS software. Provozovatelé si musí včas zkontrolovat a případně upravit konfiguraci softwaru i její funkčnost. Zabrání tak velkému výpadku, kdy domény hostované na nekvalitním DNS serveru se stanou nedostupnými.

A co moje doména

Vlastníte-li doménu, je pro vás jistě důležité, aby fungovala za každých okolností. Abyste měli klid na duši, tento informační testovací nástroj vám ověří, zda bude funkční i v roce 2019.

 

Podrobný článek o údržbě DNS najdete na blogu CZ.NIC. V něm se dozvíte, jak se coby provozovatel DNS serveru připravit i do kdy to vše stihnout.

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

13 − 12 =