Nejlepší klávesové zkratky pro Windows

V tomto článku si ukážeme klávesové zkratky pro Windows, které vám usnadní práci. Naučíte se snadno přepínat mezi okny, bleskově si uložit oblíbenou webovou stránku nebo najít program, který se vám v počítači někam zatoulal.

Najdete jakýkoliv program

Win + hledání

Šikovná klávesová zkratka pro Windows 8 a novější. Pokud stisknete klávesu Win a začnete rovnou psát hledaný výraz, objeví se výsledky vyhledávání. Můžete tak velmi rychle spustit jakýkoliv program, pro který například nemáte zástupce v hlavním panelu nebo na ploše. Funkce vyhledává také v již spuštěných programech – zkratku využijete také v případě, když máte otevřených příliš mnoho oken a nechcete je všechny minimalizovat nebo přesouvat.

Přepínání mezi okny

Alt + Tab

Tato kombinace vám umožní přepínat se mezi aktivními okny a aplikacemi. Pokud nechcete hledat konkrétní okno ve spodní liště, použijte Alt + Tab a za pomocí držení klávesy Alt a mačkání klávesy Tab se můžete přesouvat a vybrat si tak přesně tu aplikaci, kterou potřebujete. Kdy ale oceníte tuto zkratku nejvíc? Když potřebujete opakovaně přepínat mezi dvěma okny, které se nevejdou na jednu obrazovku monitoru. Ušetříte tak mnoho času hledáním a klikáním myší na to správné okno.

Otevření nové karty (panelu)

Ctrl + T

Klávesa Ctrl + T vám otevře novou kartu v prohlížeči. Tuto zkratku podporuje většina prohlížečů a měla by bez problému fungovat. Jestli potřebujete rychle novou kartu, na které si chcete otevřít webové stránky, toto je určitě rychlý způsob, jak to provést.

Listování prohlížečem

Alt + šipka doleva

Při procházení stránek ve webovém prohlížeči se někdy chceme vrátit na předchozí stránku nebo dokonce více zpět. K tomu nám ve Windows pomůže klávesová zkratka Alt + šipka doleva. Zkratku oceníte zvláště u prohlížečů, kde k tomuto účelu nefunguje klávesa Backspace. Ta je naopak v některých prohlížečích ještě funkční.

Uložení webové stránky na později

Ctrl + D

Nemáte zrovna čas přečíst si zajímavý článek nebo návod, ale nechcete na něj zapomenout? Přidejte si webovou stránku v prohlížeči do záložek, abyste se na ni mohli kdykoliv snadno dostat. Když zvolíte kombinaci kláves Ctrl + D, automaticky se vám zobrazí možnost přidat aktuální stránku do záložek.

Opětovné načtení stránky

Ctrl + F5 (Ctrl + R)

Znovu načtení webové stránky se vám může hodit, třeba když jste upravili text či design na stránkách a chcete si vše zkontrolovat. Nebo chcete ověřit, zda je váš web po odstávce znovu funkční. Co když se ale pořád načítá starý obsah a design stránek? To může být tím, že webový prohlížeč si ve své paměti cache uchovává informace o navštívených stránkách a může vám tedy zobrazit neaktuální podobu ze své paměti. Při stisku Ctrl + F5 nebo Ctrl + R však prohlížeč donutíme znovu načíst stránku přímo z cílového zdroje a nikoliv z vlastní cache paměti.

Doporučené čtení: 14 nejlepších klávesových zkratek pro Word a Excel.

Rychlý tisk

Ctrl + P

Potřebujete rychle vytisknout podklady na schůzku a nechce se vám tuto nabídku hledat v menu konkrétní aplikace? Stiskněte Ctrl + P a dostanete se přímo na nabídku tisku, ať už se jedná o dokument nebo webovou stránku v prohlížeči.

Pro práci na více monitorech

Win + Shift + šipka do strany

Při stisku Win + Shift + šipky do strany (je jedno jestli levá nebo pravá šipka), se vám bude okno opakovaně přesouvat mezi jednotlivými monitory. Tuto funkci využijete, pokud máte více než jeden monitor, například monitor napojený na notebook, a chcete si okno přesunout na druhý monitor či naopak.

Okamžité zamknutí počítače

Win + L

Znáte ty vtípky, když se vzdálíte od svého počítače a kolegové si z vás vystřelí? Třeba přenastavením klávesnice do exotického jazyka nebo změnami na obrazovce? A myslíte také na ochranu osobních dat před cizími pohledy či manipulací? Potřebujete-li odejít od počítače, můžete si uzamknout počítač pomocí klávesy Win + L. Po návratu zadáte pouze své heslo a pokračujete v práci.

Převrácení obrazovky

Ctrl + Alt + šipky

Kombinací kláves Ctrl + Alt + konkrétní šipky, převrátíte obraz o 90°. Tato funkce se vám může hodit v případě, kdy máte polohovatelný monitor nebo pokud si obraz převrátíte omylem. Byli byste určitě překvapeni, jak často se toto uživatelům stává a ti se zoufale snaží vrátit nastavení do původního stavu. Pomocí téhle klávesové zkratky pro Windows problém vyřešíte za vteřinu.

Nadšený fotograf, modelář a výletník.

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five + one =