Web zdarma: Výhody a úskalí

Webové stránky jsou nepostradatelné pro většinu podnikatelů. Web zdarma se pak může jevit jako chytré řešení. Pozor, taková strategie se nemusí vyplatit. Vysvětlíme vám proč.

web zdarma se nemusí vždycky vyplatit

Než si webové stránky pořídíte, dobře si rozvažte, k čemu web potřebujete a jak jej hodláte rozvíjet dál. Až pak se rozhodněte, jestli chcete web zdarma, to znamená stránky, které si naklikáte sami a poběží na doméně, která nebude vaše. Anebo máte možnost investovat alespoň pár stokorun. I za takovou částku můžete mít kvalitně navržený web.

Výhody webu zdarma:

1. Je to zadarmo

Za doménu, hosting ani výrobu stránek nikomu neplatíte. Nehrozí, že zainvestujete desítky tisíc do webu a za rok zjistíte, že podnikání vám nevynáší tolik, kolik jste čekali.

2. Je to rychle

Web si naklikáte sami, nemusíte čekat, až si udělá čas “kamarád ajťák, co dělá weby” nebo hledat profesionálního webdesignéra.

3. Je to snadné

Odpadá vám shánění odborníků, nemusíte koordinovat práci grafika, kodéra a copywritera, vybírat webhosting, ani pronikat do fungování redakčních systémů jako WordPress.

Nevýhody free webu:

1. Nikdy to není úplně zadarmo

I když si web vytvoříte úplně sami, bude vás to stát čas a energii. Po půl roce ale můžete zjistit, že stránky se načítají pomalu nebo mají výpadky vinou malé kapacity pro přenos dat. Nebo potřebujete přidat další funkce – třeba platební bránu – a zjistíte, že buď si připlatíte nebo musíte hledat jiné řešení. A web zdarma, který jste si pracně vytvořili, nemůžete vyexportovat a převést jinam.

2. Působíte nedůvěryhodně

Když si pořídíte stránky úplně zdarma, poběží na doméně jako třeba www.kvetinarkalucie.freeweb.cz. Potenciálním zákazníkům tím dáváte najevo, že provozujete tak trochu garážový podnik. A na vizitku si takovou adresu taky nedáte. Vlastní doménu přitom pořídíte pod dvě stě korun a bude jen vaše. Web pak můžete mít třeba na doméně kvetinarkalucie.cz

2. Špatná dohledatelnost

Doména www.kvetinarstvilucie.freeweb.cz bude ve vyhledávačích těžko k nalezení. Navíc, takovou adresu dokáže málokdo napsat z hlavy správně. Také je dobré vědět, že když nemáte vlastní doménu, nemůžete si na stránky vložit měřicí kódy pro Google Analytics a sledovat návštěvnost vašich stránek a další metriky.

3. Nemáte e-mail na stejné doméně

Pokud budete svým zákazníkům psát z adresy lucakvetinarka34@freemail.cz, vyvoláte neseriózní dojem. S vlastní doménou a profesionálním e-mailem můžete budovat svou značku daleko efektivněji, s každou odeslanou zprávou.

4. Chybí technická podpora

Když vám stránky zničehonic přestanou fungovat, nemáte k dispozici zákaznickou podporu, která by výpadek okamžitě vyřešila. Pokud je web hlavní součástí vašeho podnikání, jako například e-shop, nechcete, aby se rozbil třeba před vánoci, když máte nejvíc objednávek. Zbytečně tak přijdete o tržby.

TIP: Jednoduchý a profesionálně navržený web můžete mít v ceně domény, tedy za pár stovek. Zkuste webovou Vizitku.

5. Omezené možnosti

Free verze webových editorů nemají tolik funkcí jako placené. Jak bylo zmíněno, neumožňují webovou analytiku (nebo jen omezeně, například za posledních 30 dní), můžete si vytvořit jen určitý počet podstránek, neumožňují online platby nebo umístění videa na vaše stránky. Pro začátek to možná postačí, ale pokud chcete své podnikání rozvíjet, můžete nepříjemně narazit.

6. Hosting může mít výpadky

Protože nikomu za nic neplatíte, nemůžete čekat špičkovou kvalitu ani od hostingu zdarma. Kapacita bývá omezená, stejně jako přenos dat. Posledně zmíněný parametr má vliv na rychlost načítání. Nejenže budou vaši uživatelé čekat, až se jim vaše stránky kompletně zobrazí, ale ještě vás to diskvalifikuje v očích vyhledávačů a zhoršíte si SEO. Nemluvě o tom, že hosting může mít výpadky a vaše stránky nebudou plně funkční.

TIP: Spolehlivý hosting vás přijde na pár desítek korun měsíčně. A máte k němu i nonstop technickou podporu.

7. Reklama

Nebudujete svou značku na vlastní doméně, ale děláte reklamu poskytovateli webu zdarma (například na doméně www.kvetinarkalucie.freeweb.cz). Reklama se vám může zobrazovat nejen v patičce vašich stránek, ale hned v horní liště a odvádět pozornost od sdělení nebo zboží na vašem webu.

8. Web zdarma není úplně váš

Obsah, který na stránky vložíte (texty, obrázky, videa, ikony…) není u webů zdarma nijak zálohovaný. Takže pokud se poskytovatel například rozhodne vám stránky vypnout, přijdete o veškerou práci, kterou jste do vytvoření webu vložili.

 

Foto: bruce mars, Pexels

copywriterka a designérka obsahu

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 + fifteen =